تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
سامانه جامع رسانه
اخبار > وقتی دست شکسته هم مانع ایثارگری پرستار اردبیلی نشد


کد خبر: ٢٨٧٩٦ تاریخ انتشار:1400/06/02 | ٠٨:٠١ تعداد بازدید: ...

وقتی دست شکسته هم مانع ایثارگری پرستار اردبیلی نشد

مدافعان سلامت خسته‌تر از همیشه، اما با از خودگذشتگی همچنان پای سلامت مردم ایستاده‌اند. نمونه این جان‌فشانی را می‌توان در وجود پرستار اردبیلی‌ دید؛ سفیدپوشی که با دست باندپیچی شده همه روزه دربخش کرونا حاضر‌ می‌شود.

کبری عزیزی: خسته‌‌تر از همیشه است، دستش درد می‌کند ولی به روی خود نمی‌آورد. اعتقاد دارد این‌ روزها باید کنار مردم و کادر درمانِ خسته بود چراکه وضعیت شهرش اصلا خوب نیست.

در روزهای کرونایی، هر پرستار، پزشک و کادر درمان داستان مربوط به خود را دارد؛ اما حکایت سوژه‌ گفت‌وگوی من کمی متفاوت‌تر است‌. خانم منیژه غفاری سپیدپوشی که با دست شکسته در و دیوار بیمارستان را شرمنده و بیماران را هم متعجب کرده است.

این مدافع سلامت ۱۲ سال خدمت صادقانه در بیمارستان را در رزومه خود دارد و از زمان آغاز کرونا در بخش کرونای بیمارستان امام رضا(ع) اردبیل به‌عنوان مسؤول آی‌سی‌یو انجام وظیفه می‌کند. خانم غفاری چندروزی‌ است که با دست شکسته بر سر بالین بیماران حاضر می‌شود.

 

تعداد کادر درمان جوابگوی بیماران کرونایی نیست

 

 به ما گفته شده شما بدون توجه به مرخصی دوباره به بیمارستان برگشتید؛ چه لزومی به حضور شما با دست شکسته در بیمارستان است؟

غفاری: بعد از این‌که در یک حادثه‌ای دستم شکست، برایم مرخصی استعلاجی نوشتند. ولی واقعیتش وقتی بحران کرونا را دیدم بعد از چند روز استراحت تصمیم گرفتم برای کمک به کادر درمان به بیمارستان برگردم.

در تماس‌های تلفنی که با همکاران داشتم همه از تعداد کم کادر درمان، شیفت‌های طولانی و ازدحام جمعیت در بیمارستان ناراحت بودند. زمان، زمان استراحت کنج خانه نبود، بنابراین برای خود وظیفه دانستم تا برگردم، خواستم با دست شکسته هر کاری از دستم بر بیاید در کنار همکارانم برای بیماران انجام دهم.

خواستم با دست شکسته هر کاری از دستم بر بیاید در کنار همکارانم برای بیماران انجام دهم.

 

تعداد کادر درمان اصلا جوابگوی پذیرش و رسیدگی به بیماران مراجعه‌کننده نیست. ما اینجا روزانه بالای ۷۵۰ نفر را پذیرش می‌کنیم؛ باید قبول کنیم که وضعیت در  اردبیل بسیار وخیم و حتی فوق بحرانی شده است.

راست می‌گوید؛ این روزها تب کرونا در اردبیل بسیار بالاست‌. ردِ پای بیماران تا سالن‌ها و محوطه بیمارستان‌ها هم کشیده شده است حتی برای بیماران با حال وخیم هم تخت خالی پیدا نمی‌شود و همه‌ این‌ها حال دل‌ِ کادر درمان را پر آشوب کرده است.

از چشمان خانم پرستار خستگی می‌بارد، تحمل ماسک و لباس برایش کافی نبود که حالا دست باندپیچی شده هم میهمان ناخوانده شده است. نگاهی به پرونده که در دستش است می‌اندازد و ادامه می‌دهد: روزها بسیار تلخ و طاقت فرسا شده، باورش هم سخت است که همشهریانمان جلوی چشمان ما جان می‌دهند و ما هم کاری از دستمان برنمی‌آید.

برخی از این صحنه‌های تیره و تار تا ابد در ذهن و قلبِ خسته کادر درمان باقی می‌ماند و قطعا فراموش هم نمی‌شود.

روزها بسیار تلخ و طاقت فرسا شده، باورش هم سخت است که همشهریانمان جلوی چشمان ما جان می‌دهند و ما هم کاری از دستمان برنمی‌آید.

 

تخت خالی برای بیمار جدید نداریم

 

خواسته شما به‌عنوان کسی که با جان و دل برای بیماران تلاش می‌کنید چیست؟

غفاری: از مردم فقط می‌خوام این ویروس را جدی بگیرند. وضعیت اصلا شوخی‌بردار نیست اگر جان خودشان و عزیزانشان برایشان مهم است به هیچ وجه از خانه خارج نشوند، چراکه سویه دلتا بسیار خطرناک‌تر بوده و در عرض ۱۰ ثانیه انتقال می‌یابد.

ما از بس مریض بدحال و فوتی دیدیم از لحاظ روحی داغون شدیم. خستگی کار و شیفت‌های طولانی همه را کلافه کرده اما با این حال طرف تلخ‌تر ماجرا پر شدن بیمارستان و نبود تخت برای بستری بیماران بدحال است.

برای بستری یک بیمار باید منتظر ترخیص بیمار دیگر باشیم. مردم باید ما را هم ببینید و به خاطر کادر درمان هم شده رعایت کنند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیش از هر زمانی باید جدی گرفته شود؛ برای حضور در بیرون از منزل حتما از دو ماسک استفاده کنند و در کل باید به فکر سلامت خودشان باشند.

سپیدپوش بیمارستان امام رضا(ع) این‌بار با لحنی جدی و آمیخته از دلخوردی ادامه می‌دهد؛ دیگر نفسی برای کادر درمان باقی نمانده است، باور کنید ماها هم خانواده داریم، ماها هم حق زندگی و آرامش داریم. چه ایرادی دارد همدیگر را درک کنیم و دست به دست هم دهیم تا از این بحران نفس‌گیر عبور کنیم. 

باور کنید ماها هم خانواده داریم، ماها هم حق زندگی و آرامش داریم. چه ایرادی دارد همدیگر را درک کنیم و دست به دست هم دهیم تا از این بحران نفس‌گیر عبور کنیم. 

 

در لابه‌لای صحبت‌هایش نگاهی به بیمارستان و تخت‌های پر انداختم، در این بیمارستان به این بزرگی، جای سوزن انداختن نیست. هیچ‌کدام از پرستاران فرصت استراحت کوتاه را هم ندارند. بیماران بدحال برای مقابله با درد مدام پرستاران را صدا می‌زنند و می‌گویند: «خانم پرستار حال من چه زمانی خوب می‌شود».

لحظات پرستاران با استرس و مرگ بیمارانشان عجین شده است

 

 تلخ ترین اتفاق این چند روز اخیر در بیمارستان چه چیزی بود؟

غفاری: وضعیت بیمارستان خیلی وحشتناک است. کادر درمان در کنار خستگی، روحیه خود را هم از دست دادند. واقعیتش تمام لحظات ما با اتفافات تلخ و پر استرس عجین شده است.

خانم غفاری به فکر فرو می‌رود، گویی می‌خواهد تک تک اتفاقات تلخ را در ذهنش مرور کند؛ به یک‌باره آهی عمیق می‌کشد و می‌‌گوید: یکی از اتفاقات تلخِ این چند روز که اصلا از جلوی چشمانم نمی‌رود مربوط به فوت یک مادر است. بیمار ۳۴ ساله بود بعد از چند روز حالش خوب شده بود ظهر همسر و بچه هایش خوشحال برای رفتن به خانه بیمارستان را ترک کردند ولی عصر موقع برگشتن با تخت خالی بیمارشان رو‌به‌رو شدند.

قلبم درد گرفت از اینکه بچه‌هایش حتی فرصت نکردند تا با مادرشان خداحافظی کنند. آن روز گریه‌های مظلومانه‌ همسر و فرزندان کوچک آن بیمار، باعث گریه پرستاران و پزشکان شد. باور کنید وضعیت به قدری ترسناک شده که حتی از وضع چند ثانیه بعد بیماران‌مان بی خبریم‌‌.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل، شمار مراجعان روزانه افراد مشکوک به ابتلای کووید-۱۹ به مراکز درمانی استان اردبیل به شدت در حال افزایش است، به طوری که روزانه بالغ بر ۱۰ هزار فرد با علائم اولیه کرونا در مراکز درمانی استان پذیرش می‌شوند.

از در و دیوار بیمارستان مریض می‌بارد

 

از کمبودها و فضای خود بیمارستان برایمان بگوید؟

غفاری: اگر بگویم از در و دیوار بیمارستان مریض می‌بارد دروغ نگفتم. تخت خالی دیگر نداریم تمام مراجعه‌کنندگان را در اورژانس معاینه می‌کنیم. اگر مریضی نیاز به بستری داشته باشد باید برای خالی شدن تخت منتظر بماند. هر تختی که خالی می‌شود به دقیقه نمی‌کشد که بیمار بعدی را در خود جای می‌دهد.

از لحاظ دارو، سرم و امکانات بهداشتی کمبودی نداریم؛ به محض اتمام، دارو تامین می‌شود ولی مشکل اصلی ازحام جمعیت و نبود تخت و جا برای بیماران است.

همه کادر درمان شاکی هستند فشار کار، استرس و وضعیت موجود همه را کلافه کرده است؛ در این بین، بیماران انتظار خوش رفتاری دارند، ولی واقعا حال کادر درمان اصلا خوب نیست و هیچکس این را درک نمی‌کند.

در عین حال که سرم بیمار را چک می کند می‌گوید؛ بیشتر از هرچیزی بی توجهی مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی و جدی نگرفتن این بیماری، ما را آزرده خاطر می‌کند. دیروز ۵ نفر از اعضا یک خانواده را پذیرش کردیم وقتی علت را پرس‌‌وجو کردیم متوجه شدیم در این وضعیت خطرناک جشن تولد گرفتند. واقعا در تعجب هستم که چرا مردم رعایت نمی‌کنند.

بیشتر از هرچیزی بی توجهی مردم نسبت به پروتکل‌های بهداشتی و جدی نگرفتن این بیماری، ما را آزرده خاطر می‌کند.

 

همچنان که با من صحبت می‌کند، به بیماران هم سر‌ می‌زند. حال برخی بیماران خیلی وخیم هست از دیدن این صحنه، سردرد عجیبی به سراغم می‌آید و در دل خود زمزمه می‌کند کاش از شرِ این ویروس لعنتی هرچه زودتر خلاص شویم.

رعایت پروتکل های بهداشتی تنها راه عبور از این روزهای شوم است

 

خانم غفاری خودتان یا کسی از اعضاء خانواده هم به کرونا مبتلا شدند؟

غفاری: بله متاسفانه، هم خودم و هم ۶ نفر از اعضاء خانواده‌‌ام مبتلا شدند. خودم در بیمارستان مبتلا شده بودم‌ و خانواده‌ام هم از طریق من گرفتار این ویروس شده بودند. به هرحال کار شبانه‌روزی در بیمارستان و تماس مستقیم با بیماران این خطرات را هم برای کادر درمان دارد. 

با وجود اینکه بیش از حد مراعات کردیم، ولی باز خانوادگی مبتلا شدیم. پدرم حتی چند روزی در آی‌سی‌یو بیمارستان بستری شد. وضعیت طوری بود که در حیاط بیمارستان شب‌ها را صبح می‌کردیم؛ فکر می‌کنم این خدمت صادقانه در طی این مدت پدرم را دوباره به ما برگرداند.

در این‌ روزهای نفس‌گیر باید مبنا را بر این بگذاریم که تک تک افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستیم مبتلا به کرونا هستند مگر اینکه خلافش ثابت شود. مردم تا خروج از پیک پنجم همچنان محتاط باشند، حتما واکسیناسیون را جدی بگیرند چرا که در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تنها راه خلاص از شر این بیماری واکسیناسیون عمومی است.

مردم واکسیناسیون را جدی بگیرند چرا که در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تنها راه خلاص از شر این بیماری واکسیناسیون عمومی است.

 

و در پایان باز هم باید بگوییم کادر درمان هم زندگی و خانواده دارند، مردم کمی هم به فکر ما باشند. بسیاری از مراجعه‌کنندگان با تصور غلط، که کرونا نمی‌گیرند راهی سفر شده‌اند یا دورهمی برگزار کردند و حالا با درگیری بالای ریه و علائم خطرناک به کرونا مبتلا شده و در بیمارستان‌ها شب را صبح می‌کنند.

آری، از روزی که این ویروس منحوس در کشور و استان ما شیوع پیدا کرد، سفیدپوشان کادر درمان در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا قرار گرفتند و حتی تعدادی از آنان به درجه شهادت نائل شدند. از همان روزهای اول کادر درمان بدون توجه به بیماری و مشکلات خود به بیماران رسیدگی کردند تا بیماری در سختی و مشکل نباشد.

مقام معظم رهبری در مورد کار با ارزش کادر درمان به‌خصوص در این روزها، فرموده‌اند؛«کارتان بسیار با ارزش است. هم ارزش جامعه پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا می‌برد که برده، هم مهم‌ترین از این، ثواب الهی است که خدای متعال قطعا به شما اجر خواهد داد و ثواب خواهد داد و امیدواریم که ان‌شاء‌الله این کار برجسته و سنگین خیلی طولانی نشود و ان‌شاء‌الله زودتر کلک این ویروس منحوس گرفته شود».

اما سفیدپوشان کادر درمان در این روزها که ویروس منحوس کرونا به شدت در حال شیوع است و بیماران نیز در مراکز درمانی به شدت افزایش یافته، کارشان سخت‌تر شده و از مردم خواستار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستند.

چه بسا افرادی با عدم رعایت این دستورالعمل‌ها باعث افزایش شیوع بیماری کرونا در جامعه و نهایتا افزایش فشار کاری بر کادر درمان و ایجاد مشکلات زیادی در جامعه می‌شوند.

هجوم بی‌رحمانه کرونا به جان با ارزش عزیزان‌مان، جای اشتباه و خطا برایمان نمی‌گذارد. مسؤولان اردبیل، در تدارک ایجاد بیمارستان صحرایی در اردبیل هستند چرا که برای بستری بیمار جدید باید منتطر از دست دادن بیمار بستری باشیم.

اطمینان داریم که با لطف پروردگار متعال این روزهای سخت‌ هم می‌گذرد. به روزهای بدون کرونا، به خنده‌های بدون ماسک امید داریم. فقط کاش آن روزها یاد عزیز از دست رفته خنده‌هایمان را تلخ نکند.

قطعا مردمان استان اردبیل اجازه نخواهند داد تا زحمات و تلاش‌های فرشتگان سفید پوش در مراکز درمان و اقدامات مجاهدان سلامت از بین برود. با تمام توان و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تلاش می‌کنیم تا با قطع زنجیره انتشار این ویروس منحوس شاهد دورهمی‌ها با حضور همه اعضای خانواده باشیم.

هجوم بی‌رحمانه کرونا به جان با ارزش عزیزان‌مان، جای اشتباه و خطا برایمان نمی‌گذارد.

 

در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۷ بیمار جدید در مراکز استان بستری شدند و شمار بیماران بستری شده به ۸۷۴ مورد رسیده است و ۷ شهرستان استان شامل شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد، مشگین‌شهر، خلخال، گرمی، سرعین و اصلاندوز در وضعیت قرمز قرار دارند که عبور از وضعیت فعلی و کاهش شمار بیماران، نیازمند یاری مدافعان سلامت از طریق رعایت دقیق نکات بهداشتی است.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز