صفحه نخستنشریه هارای

تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز

 

اخبار > با فعال ترین زن ورزشکار استان اردبیل بیشتر آشنا شوید.


کد خبر: ١١٧٨١ تاریخ انتشار:1394/06/11 | ١٨:٤٨ تعداد بازدید: ...

با فعال ترین زن ورزشکار استان اردبیل بیشتر آشنا شوید.

با فعال ترین زن ورزشکار استان اردبیل بیشتر آشنا شوید. کوهنوردی ، دو میدانی ، دوچرخه سواری ، اسکیت ، آمادگی جسمانی، والیبال ...

با فعال ترین زن ورزشکار استان اردبیل بیشتر آشنا شوید.

سیما موحد؛ متولد شهرستان مشکین شهر، دبیر زیست شناسی دبیرستانهای مشکین شهر، کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزش  بدون شک فعال ترین زن ورزشکار استان اردبیل و حتی ایران به حساب می آید. آنچه که در زندگی ورزشی نامبرده بیش از همه به چشم می خورد تنوع مهارت وی در رشته های مختلف ورزشی است. گفتگویی را با این بانوی ورزشکار ترتیب داده  ایم. 

هارای : لطفا بفرمایید از چه زمانی شروع به ورزش کردن کردید. 

موحد: از دوره دبیرستان به صورت جدی شروع به ورزش کردن کردم. مشوق من در آن زمان دبیر محترم ورزش سرکار خانم موذن زاده بودند. در آن زمان به اهتمام ایشان ما زنگ ورزش را در سالن های ورزشی تمرین می کردیم. امروزه تقریبا تمام اوقات فراغت خود را با ورزش سپری می کنم. 

هارای: در چه رشته های ورزشی تمرین داشتید و به آنها علاقمند هستید؟ 

موحد: کوهنوردی ، دو میدانی ، دوچرخه سواری ،  اسکیت ، آمادگی جسمانی، والیبال ، شنا ، تیراندازی و تنیس روی میز، رشته هایی هستند که من مهارتهایی در آنها دارم و موفقیت هایی هم به دست آورده ام. اما رشته اصلی من در ورزش کوهنوردی است. 

هارای: نگاه شما به عنوان یک زن به ورزش بانوان چیست؟

موحد: من خودم بیش از اندازه و توان یک زن به ورزش روی آورده ام. شاید این کار به نوعی اعتراض فردی به محدودیت های زنان در امر ورزش و نوع نگرش آقایان به ورزش کردن بانوان بوده است. دوستان من همیشه برایشان سوال است که من چطور اینهمه وقت برای ورزش کردن دارم و پاسخ من این است که زمانی را که آنها برای استراحت در منزل سپری می کند من به باشگاه می روم. و البته شاید همه زنان واقعا نتوانند به اندازه ای که من برا یورزش و بخصوص در رشته های مختلف وقت می گذارم به ورزش بپردازند اما حتما می توانند در اندازه ای که سلامت آنها را تامین کند به ورزش مستمر روزانه بپردازند. یک مسئله هم این است که آقایان استراحت و تفریح خود را به طور کامل می خواهند و در این راستا ورزش خانمهای خود را لطمه زدن به آسایش خانواده تلقی می کنند غافل از اینکه تامین سلامتی و نشاط زن خانواده در واقع ارتباط مستقیم با سلامت کل خانواده دارد. 

هارای : نوع نگاه آقایان را به ورزش بانوان چگونه می بینید؟ 

موحد: در برخی رشته های ورزشی مثل کوهنوردی با وجود علاقه وافر خانمها ، متاسفانه نگاه منفی آقایان بخصوص بعد از ازدواج باعث افت شدید حضور خانمها در این رشته ها می شود. در واقع ما د ربرخی رشته های ورزشی به اصلاح فرهنگی نیاز داریم. من خودم معتقدم فعالیت های خود من باعث تغییر زیادی در این نوع نگرش اجتماعی به ورزش بانوان در شهرستان مشکین شهر شده است. با اینهمه باز هم از وضعیت ایده آل فاصله داریم. 

هارای : حمایت مسئولان از ورزش را چگونه ارزیابی می کنید؟

موحد: شعارهای زیادی داده می شود. اما در عمل خبر خاصی نیست. تنها کاری که مسئولان با دستگاههای عریض و طویل فرهنگی – ورزشی انجام می دهند و رسانه ها به خدمت آنها درآمده اند عبارت است از همایش پیاده روی با خانواده که آنهم در فاصله های زمانی دور صورت می گیرد و عملا نمی توان گفت ورزش می کنند بلکه فقط در یک همایش حضور می یابند. مسئولان هیچ برنامه ریزی برای ورزش بانوان ندارند. 

هارای: مسئولان چه کاری باید انجام دهند؟

موحد: حداقل این است که خانمهای ورزشکار را که خودشان در ورزش فعال هستند مورد حمایت قرار داده و به رخ بکشند. در صورتی که وضعیت برعکس است. 

هارای: تا بحال از شما به عنوان زن ورزشکار تجلیل شده است؟ 

موحد: اصلا. نه از من و نه از هیچ زن دیگری در عرصه ورزش حمایت و تجلیل نشده است. 

هارای: اگر شما متولی ورزش شهرستان شوید چه کارهایی را در اولویت قرار می دهید؟ 

موحد: تلاش در راستای اصلاح فرهنگی و نگرش اجتماعی زنان و مردان به ورزش یک اولویت است. در عین حال همگانی سازی استفاده از اماکن ورزشی  و تا حد امکان رایگان سازی استفاده از آنها یک برنامه مناسب برای ورزش است. در برخی ورزشها مثل دوچرخه سواری عرف اجتماعی اجازه نمی دهد زنان آزادانه به ورزش بپردازند در این مورد هم ایجاد فضای اختصاصی برای این قبیل ورزشها یک اولویت است. 

هارای: آیا کوهنوردی ورزش پرهزینه ای است؟ 

موحد: قیمت یک کفش مناسب حدود دو و نیم میلیون تومان است. هزینه ست کامل تجهیزات کوهنوردی الان حدود ده میلیون تومان است. کوهها معمولا فاصله زیادی تا محل سکونت کوهنوردان دارند و هزینه ایاب و ذهاب هم بر دوش خود کوهنورد می باشد. مثلا یک سفر شخص من به ایلام برای صعود حدود 500 هزار تومان هزینه سفر داشت.  

هارای: یک تجربه ورزشی بگویید که شما تنها خانمی هستید که آن را انجام داده اید.

موحد: صعود به قله دماوند از ضلع غربی را تنها من از استان اردبیل انجام داده ام. 

هارای : از فرد یا نهاد خاصی که در موفقیت ورزشی شما موثر بوده است در این گفتگو تشکر کنید. 

موحد: در کوهنوردی من مدیون آقای علی صمدی  هستم و همیشه ذکر خیر ایشان را کرده ام. ایشان بودند که مرا به عنوان نایب رییس هیئت کوهنوردی انتخاب کردند و در واقع به کوه علاقمند کردند. 

هارای: اگر بخواهید انتقادی بکنید که سالها در پی فرصت برای بیان آن بوده اید این انتقاد شما متوجه چه کسی یا چه نهادی خواهد بود؟ 

موحد: از مسئولان ورزشی شهرستان خیلی گله مندم آنها حتی یکبار هم حتی در رسانه ها به من یک خسته نباشید خشک و خالی نگفتند. 

هارای: شیرین ترین لحظه ورزشی شما؟

موحد: وقتی اولین بار به قله سبلان صعود کردم و دریاچه را از نزدیک دیدم بهترین خاطره ورزشی من شکل گرفت. در دیگر رشته های ورزشی هم وقتی موفقیت هایی به دست می آوردم خیلی خوشحال می شدم. مثلا در والیبال قهرمان استان شدیم. در پینک پنک  در استان مازندران مقام اول را به دست آوردم. در مسابقات معلمان تقریبا همیشه اول بودم. در شنا و تیراندازی هم مقامهای شهرستانی دارم.  

هارای: اورست؟

موحد: از آرزوهایم است. به لحاظ جسمی آمادگی کامل دارم اما تامین هزینه اش کمی مشکل است. 

هارای : یک توصیه به خانمها.

موحد: توصیه می کنم زمانی را که قرار است خانمها بعد از چهل سالگی در مطب پزشکان به انتظار بنشینند همین الان برای ورزش منظم صرف کنند. افزایش اعتماد به نفس و سلامتی کامل ارمغان ورزش به خانمهاست باید آن را جدی بگیرند.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 33212
 بازدید امروز : 111
 کل بازدید : 23960617
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1875
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین