صفحه نخستنشریه هارای

تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز

 

اخبار > دست ما را بگیرید نه مچ ما را ...


کد خبر: ١٢٢٧٦ تاریخ انتشار:1394/07/09 | ١٢:٥٠ تعداد بازدید: ...

مدیر تعاونی برتر استان اردبیل:

دست ما را بگیرید نه مچ ما را ...

الگوی تمام عیار اقتصاد مقاومتی با بی توجهی تمام عیار مسئولین مواجه است

مدیر تعاونی برتر استان اردبیل محمد صفری

این روزها موضوع رکود در تولید ملی و بی توجهی به صنایع و واحدهای تولیدی بخصوص در شهرهای کوچک به موضوعی عادی تبدیل شده است. فریاد استمداد مدیران این واحدها کمتر شنیده می شود. بیکاری چراغ خاموش کارگران در این واحدهای نیمه فعال از چشم مسئولین دور مانده است. دولت در دو سال گذشته امید زیادی در بین مردم و صنعتگران و واحدهای تولیدی به وجود آورد که با پایان گفتگوهای هسته ای و رفع تحریمها برای صنایع بزرگ و کوچک هم فتح باب اساسی صورت می گیرد و منجر به رونق این واحدها و افزایش اشتغال و صادرات می شود. امام هنوز برجام به فرجام نرسیده است که مسئولان ارشد در این بخشها تاکید می کنند حتی با رفع تحریمها هم به این زودی اتفاق خاصی نخواهد افتاد. با هجوم یکباره شرکت های خارجی برای فروش محصولات خود در بازار ایران نگرانیهای گسترده ای به وجود آمده مبنی بر اینکه رونق تولید محصولات ملی بخصوص در مناطق دور از پایتخت با رکود شدیدتری هم مواجه شوند. گزارشی که ملاحظه می فرمایید مربوط به یک واحد تولیدی است که در شهرستان مشکین شهر در سایه بی توجهی متولیان امر با کمتر از نصف ظرفیت خود کار می کند . این واحد در صورت فعال بودن و توسعه نسبی، توان ایجاد شغل برای بیش از  یکصد نفر را دارد. 

محمد صفری ، متولد شهرستان مشکین شهر روستای خرم آباد، از سنین جوانی به استخدام سپاه درآمده است و تا پایان جنگ و دو سال هم بعد از پذیرش قطعنامه در مناطق عملیاتی حاضر بوده است. او جزو جانبازان جنگ تحمیلی می باشد. تیر مستقیم رژیم بعثی به تن او خورده و سه بار شیمیایی شده و ترکش هایی هم در بدن او جا خشک کرده است. با پایان جنگ و پس از بازنشستگی، وارد جهاد اقتصادی شد و حسب علاقه به موطن اصلی خود رو به مشکین شهر نموده و یک واحد تولیدی  صنعتی را که در سال 1372 به ثبت رسیده و در سال 1376 به بهره برداری رسیده بود ولی حالت غیرفعال داشته، در سال 1379 خریداری نموده است. البته قبل از این کار، در تهران هم یک شرکت خدماتی کامپیوتر را مدیریت می کرده است. 

با مجتمع تولیدی - صنعتی قزل گل بیشتر آشنا شوید.

مجتمع تولیدی - صنعتی قزل گل در اول کار فقط دستمال کاغذی بسته بندی و عرضه می کرد. با اصلاح مجوز ، این واحد تبدیل به خط تولید ماشین آلات بسته بندی دستمال کاغذی شد. ذهن فعال و اراده خلل ناپذیر مدیر این واحد سبب شد تا آرام آرام این واحد در تامین نیازمندیهای خط تولید خود خودکفا شده و حتی امکان تولید قطعات و ارائه خدماتی از قبیل آبکاری قطعات را داشته باشد. یعنی تقریبا از صفر تا صد یک خط تولیدی کامل در این واحد، تدارک دیده شده است. انبار تسمه ها و پیچ و مهره های کارگاه، تقریبا به اندازه یک فروشگاه ذخیره دارد. با وجود فعالیت کارگاه با اکمتر از ظرفیت اسمی هنوز حیات صنعتی در دو سوله نسبتا بزرگ جریان دارد و تراشکارها و برشکارها لوله ها و صفحات فولادی را به دست تیغ می سپارند و مونتاژ کننده ها هم کار سوار کردن قطعات را پس از آبکاری و رنگ کاری انجام می دهند. دستگاههای تولیدی در کلاس صادرات بوده و از استحکام و هوشمندی لازم برخوردار هستند. 

 

برای اولین بار مدیر خلاق این واحد با ابتکار عمل و اجرای خودش یک سیستم هوشمند (کامپیوتر صتعتی) در این دستگاهها تعبیه کرده است که وظیفه آن ارائه گزارش از کار دستگاه و هشدار اختلالات و نقص فنی دستگاههاست و در اروپا هم نظیر ندارد و الان هم در حال ارتقای توانمندی این سیستم رایانه ای است. صفری معتقد است داشتن اطلاعات صحیح و به موقع از ابزار کار و نیروی انسانی مهمترین شرط موفقیت یک واحد تولیدی است. این ابزار هوشمند به دستگاههای تولیدی این کارخانه این امکان را می دهد که اطلاعات مورد نیاز را در مانیتور مربوطه در اختیار کاربر خود قرار دهد. مثلا بارها یک دستگاه بر اثر کاهش ولتاژ برق دچار اختلال شده است و برای درست کردن آن تعمیرکار فنی از شهرهای دور و دراز و با هزینه بالا آورده شده است اما این سیستم همه این مشکلات را برطرف می کند.  

برای اولین بار در ایران دستگاه بسته بندی سفره های یک بار مصرف توسط همین واحد تولید و عرضه شده است. 

آقای صفری مدیر این واحد می گوید که یکی از صنعتگران که در زمینه خودرو فعالیت داشت و زمانی گذارش به این مجتمع افتاده بود و داشت دنبال دستگاه تولید  و چاپ یک ورق که در کف خودروها کار گذاشته می شود و از کشور ترکیه وارد می شود می گشت. می گفت در ایران هرجا دنبال این دستگاه گشته ام اما نیافته ام. صفری به خودروساز پیشنهاد می دهد که حاضر است همین دستگاه را تولید نماید و این اطمینان را می دهد که اگر دستگاه کار کرد قیمتش را بپردازید و اگر هم کار نکرد به خودم برگردانید. تا به امروز در شهرک شکوهی قم در شرکتی به نام حنانه همان دستگاه تولیدی مشکین شهر، ورق های تولیدی همان شرکت را در خودروها کار می گذارد. شرکت ترکیه ای هم از کیفیت محصول تولیدی آن کارخانه تعجب کرده بود. 

این واحد تولیدی کوچک ، برای خودش یک شرکت مادر است. تولید قطعات از لوله های خام فولادی؛ تولید کاور یا همان کابینت دستگاه، تولید شاسی دستگاهها، نصب سیستم رایانه ای صنعتی ، آبکاری و رنگ کاری و مونتاژ نهایی همه دستگاهها در همان واحد به ظاهر کوچک و جمع و جور صورت می گیرد. چنین واحد صنعتی حتی در همین ابعاد در کشور ما یا اصلا وجود ندارد یا اگر هم باشد بسیار نادر و انگشت شمار است. آقای صفری می گوید بارها مشتریانی از کشورهای همسایه به تهران آمده اند و تماس گرفته اند تا قطعات یا خدمات مورد نیاز خود را از ما دریافت نمایند اما دوری راه مانع ارتباط شده است. او معتقد است که در شرایط فعلی بهتر بود این واحد را در تهران یا نهایتا در تبریز راه اندازی می کردم اما حس زادگاه دوستی او را به این شهر کشانده است. کاملا واضح است که حمایت از همین واحد و توسعه آن به تنهایی، قابلیت تبدیل مشکین شهر به قطب صنعتی استان را دارد.

در سطح شهرستان مشکین شهر این واحد تولیدی بارها قطعات بزرگ مورد نیاز سنگ شکن های محلی و قطعات مورد نیاز میکسچرهای کارخانه های تولید دان مرغ را تولید کرده و نیاز آنها را به خرید قطعه یا خرید خدمات از مشهد و تهران مرتفع کرده است. 

سوال کردیم: آیا داشتن همه بخش های این واحد صنعتی که تقریبا شما را خودکفا کرده است مقرون به صرفه است یا خیر؟

گفت: برای من اصلا مقرون به صرفه نیست اما از روی ناچاری مجبورم همه این امکانات را داشته باشم. چون نمی شود دائما محصولات میانی خود را بار ماشین کنم و بفرستم و به تهران و تبریز، ترجیح دادم در همین جا داشته باشم. اما این فرصت برای دیگر صنعتگران استان و حتی استانهای مجاور فراهم است که از امکانات این واحد صنعت استفاده نمایند. 

پرسیدیم : در استان و شهرستان از محصولات شما چه استفاده ای می شود؟ کدام بخشها از شما دعوت به همکاری کرده اند؟

با لبخند تلخی جواب ما را داد: بارها شده که خود من برای معرفی محصولات و خدمات، برای استانداری و و دیگر نهادها  مراجعه کرده ام. مثلا همین وسایل ورزشی که در پارکهای عمومی نصب می شود تولید این ابزار برای ما مثل این است که برای کارخانه خودروسازی سفارش ساخت فرغون دستی را بدهند. اما متاسفانه هنوز هیچ سفارشی دریافت نکرده ایم و همچنان این ابزار را دارند از مشهد و دیگر شهرهای دور کشور تهیه می کنند. ساخت کانکس ، نانوایی سیار، و دیگر احتیاجات مورد نیاز هلال احمر برای شرکت ما کاری بسیار ساده است و امکان تحویل فوری این اقلام را داریم.

سوال دیگر ما این بود: مسئولینی که از این واحد بازدید کرده اند نسبت به آن چه نظری داشته اند؟ چه قولهایی به شما داده اند؟ 

نزدیک بود عصبانی شود! اما جواب داد: هیچ کدام از مسئولین شهرستان و استان حتی یک بار هم قدم رنجه نفرمودند تا از باب حرکات نمایشی هم که شده یک عکس خبری و یادگاری در این مجتمع بگیرند. دریغ و حسرت از یک مسئول میان پایه و دون پایه که قدم به کلبه حقیرانه ما بگذارند. حتی خود ما خواهش کردیم و نامه نگاری کردیم و خواهش کردیم بازهم نیامدند. اما برای افتتاح یک بقالی در مناسبت ها آقایان مسئولین صف می کشند و عکس می گیرند. 

سوال ما این بود: شما در خارج از کشور هم محصولات خود را عرضه کرده و به فروش رسانده اید. لطفا آماری از صادرات خود بگویید.

صفری با اعتماد به نفس خاصی جواب داد: دو خط تولید کامل در اربیل و کردستان و یک خط تولید در کربلا به راه انداخته ام. یک ست کامل را به قرقیزستان و یکی دیگر را به ارمنستان صادر کرده ام. از اروپا سفارش داشتم ولی گفتند نمی توانیم با نام ایران وارد اروپا بکنیم. ما این توان را داریم که صادرات گسترده ای بکنیم. اما نیاز به حمایت داریم. من در شرایط تحریم هم هیچ محدودیتی برای تولید احساس نکردم. 

مایل بودیم از گلایه هایش بیشتر بشنویم.

دلش پر بود و ادامه داد: سابق بر این 20 درصد بیمه کارگران را دولت حمایت می کرد اما الان آن هم قطع شده است. هیچ نگاهی از مسئولین صنعت و معدن استان و تامین اجتماعی استان به سمت ما متوجه نشده است حتی یک خسته نباشید خشک و خالی. از هدفمندی یارانه ها که قرار بود 20 درصد به بخش تولید اختصاص یابد ریالی بهره مند نشدیم. اداره برق  در صورت تاخیر در پرداخت،  اقدام به قطع برق واحد تولیدی می کند. کشور همسایه ما ترکیه، قانونی دارد که محصولات صنعتی تولید داخل را که صادر می شود از دم در واحد تولیدی تا دم در واحد مصرفی در هر کشوری که باشد رایگان حمل می کند. آدم باید خیلی عاشق باشد یا خیلی دیوانه که در چنین شرایطی این واحد تولیدی را در مشکین شهر راه اندازی نماید. من اگر در ترکیه بودم با ده درصد کل این هزینه ای که الان دارم می کنم همانجا ده برابر آنچه که  در ایران درمی آورم سود داشتم. من که نمی دانم چرا مسئولین ما اینهمه از صدور نام ایران بر روی محصولات ایرانی باکیفیت طفره می روند. بزرگترین ظلم دولت به تولید کننده ها توسط بانکها صورت می گیرد . در هیچ کجای دنیا وام به این صورت که در کشور ما به تولید داده می شود مشابهی ندارد.بعضی اوقات وام با بهره بیش از 30 درصد پرداخت کرده و سود در سود حساب می کنند از جرایم دیرکرد بهره می گیرند که مطلقا حرام است. در آفریقا با 7 درصد بهره ، وام پرداخت می کنند. این رقم در برخی کشورهای اروپایی 5/0 درصد است . اگر من همین امروز به تهران انتقال بدهم بسیار برای من مقرون به صرفه است جون خیلی از دستگاهها را می فروشم و از دیگر واحدهای موجود که نزدیک هم هستند استفاده می کنم و هزینه سرمایه در گردش من بسیار پایین می آید. وامهای با بهره کم برای شهرستانها اختصاص می یابد و در موارد متعددی جذب نشده و برگشت داده شده است. چرا ما نتوانیم از این وامها بهره مند شویم.  

پرسیدیم : آیا به آینده امیوارید؟

گفت: به قول استاد رحیم پور ازغدی ، 35 سال است مسئولین در جمهوری اسلامی می خواهند این نظام را سرنگون کنند اما مردم نمی گذارند! وقتی مسئولین شهر که بیخ گوش ما هستند نه خود مرا و نه واحد تولیدی مرا نمی شناسند چه انتظاری باید داشته باشم؟ بارها تصمیم گرفته ام این واحد را جمع کنم اما غیرتم اجازه نداده است. اما خود ما با چند نفر دیگر از دارندگان واحدهای صنعتی و تولیدی به فکر تاسیس یک اتحادیه هستیم تا در قالب آن پیگیر مسایل و مشکلات خود باشیم.  به امید خدا   با تمام توان در صحنه هستم و حتی قصد راه اندازی واحدهای صنایع تبدیلی و بسته بندی مختلف را در زمینه های معدنی و شرکت های دانش بنیان و غیره دارم.  و در این راه از همت و دانش تحصیل کردگان استان استفاده خواهیم کرد.

و کلام آخر:

این آمادگی را داریم که هر نوع دستگاه پیشرفته با هر نوع تکنولوژی مورد نیاز را در همین شرکت تولید کنیم. که قدرت رقابت با نمونه های خارجی را داشته باشد. جا دارد از زحمات اداره تعاون شهرستان مشکین شهر کمال تشکر را داشته باشم.    

منبع : نشریه هارای

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 33216
 بازدید امروز : 158
 کل بازدید : 23960664
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1719
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین