تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
گزارش تصویری
 • بازدید نماینده ولی فقیه در استان از نمایشگاه دفاع مقدس اردبیل به روایت تصویر
  آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل عصر امروز به همراه جمعی از فرماندهان سپاه حضرت عباس(ع) از نمایشگاه دفاع مقدس مستقر در محل دریاچه شورابیل بازدید کرد.

 • مراسم رژه نیروهای مسلح در اردبیل به روایت تصویر
  مراسم رژه نیروهای مسلح با حضور نیروهای مسلح استان اردبیل و بسیجیان و مسئولان استان برگزار شد.

 • اجتماع عزاداران در روز تاسوعا به روایت تصویر
  مردم دارلارشاد اردبیل با حضور خود اجتماع عظیم تاسوعای حسینی را برپا کردند و به عزاداری پرداختند.

 • آئین سنتی-مذهبی "شاخ‌سِی" در مشکین‌شهر به روایت تصویر
  شاه‌حسین‌گویان نوعی مراسم مذهبی است که در ایام ماه محرم در بیش‌تر نقاط آذربایجان برگزار می‌شود که مردم به این مراسم "شاخ‌سی" می‌گویند که کوتا ه‌شده واژه "شاه‌حسین" است این مراسم در مشکین‌شهر باشکوه هر چه تمام‌تر و با حضور خیل عظیم عزاداران برگزار شد.

 • مراسم طشت‌گذاری مسجد جامع اردبیل به روایت تصویر
  مراسم طشت‌گذاری مسجد جامع اردبیل با حضور عاشقان حضرت ابوالفضل العباس و دلدادگان امام حسین(ع) برگزار شد.

تیتر یک
مقام آگاه خبر داد
یک مقام آگاه گفت: مذاکره‌کننده ارشد ایران در کارگروه ویژه اقدام مالی FATF و رئیس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی، ممنوع‌الخروج شد
جنگ روانی داخلی با تبعات خارجی
ظریف با استفاده از یکی از روش های جنگ روانی به این بازی سیاسی دست زد. این روش با عنوان روش «ابهام» شناخته می شود. یعنی از طرفی وی ایران را متهم به پولشویی می کند و از طرفی در پاسخ به مجری که می پرسد آیا برای این ادعا کد دارید می گوید: «اگر داشته باشم هم نمی توانم علنی بگویم!» وی حتی می گوید هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نمی کند! با این اقدام وی مخاطب را در فضای ابهام قرار می دهد تا هر کس خودش به دنبال مرجع ضمیر برای پولشویی بگردد!
جاماندگان راهپیمایی اربعین با راه‌اندازی دستجات حسینی در سطح شهر در سوگ سرور و سالار شهیدان، کوچک و بزرگ به خیابان‌ها آمدند، عزاداری کردند و اشک ماتم ریختند.

تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

برای ورود کلیک کنید

 

دیدنی های امروز
دیدنی های امروز ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
آخرین اخبار

اخبار > واکنش حوزه علمیه قم به اقدامات مراکز دینی جمهوری آذربایجان/ همکاری موثر یا موضع انفعالی؟


کد خبر: ٢٦٦٥٤ تاریخ انتشار:1397/07/22 | ٢٣:٣١ تعداد بازدید: ...

واکنش حوزه علمیه قم به اقدامات مراکز دینی جمهوری آذربایجان/ همکاری موثر یا موضع انفعالی؟

انفعال مراکز دینی جمهوری اسلامی در حالی اتفاق می افتد که چندی پیش مدیر دانشگاه "النهضه" مصر در مراسم افتتاح موسسه الهیات باکو حضور یافته و از آمادگی این دانشگاه برای همکاری با موسسه الهیات باکو خبر داد.

واکنش حوزه علمیه قم به اقدامات مراکز دینی جمهوری آذربایجان

در سال 2017 میلادی ایجاد 10 کالج اسلامی توسط کمیته دولتی امور تشکل های دینی جمهوری آذربایجان به ثبت رسید و قرار بر این شد که 10 کالج مذکور در مناطق مختلف جمهوری آذربایجان تاسیس گردد. در این رابطه همچنین سندی توسط دولت به پارلمان جمهوری آذربایجان ارائه شد.

اسامی 10 کالج اسلامی پیش بینی شده توسط کمیته دولتی امور تشکل های دینی که دولت جمهوری آذربایجان تصمیم دارد در نقاط مختلف کشور تاسیس نماید به شرح زیر می باشند: کالج اسلامی زاقاتالا، کالج اسلامی گنجه، کالج اسلامی لنکران، کالج اسلامی قوبا، کالج اسلامی حیدر، کالج اسلامی نارداران، کالج اسلامی بی بی هیبت، کالج اسلامی شکی، کالج اسلامی علی آباد و کالج اسلامی شبنم( ویژه دختران).

به دستور رئیس جمهور و با تغییر اساسنامه، نظارت "کمیته دولتی در امور دینیِ" جمهوری آذربایجان بر عملکرد "اداره مسلمانان قفقاز" افزایش پیدا کرد. این تغییرات شامل تغییر اختیارات کمیته دولتی در زمینه اعزام شهروندان جمهوری آذربایجان برای تحصیل علوم دینی در خارج از کشور، صدور مجوز برای دعوت از اساتید و دانشجویان مراکز آموزش دینی و نیز شخصیت ها و کارشناس دینی برا مراسمات دینی بود.

براساس قوانین تصویب شده طی سال های اخیر در جمهوری آذربایجان، فارغ التحصیلان علوم دینی و حوزوی در خارج از کشور و نیز کارشناسان دینی خارجی اجازه اجرای مراسمات دینی در جمهوری آذربایجان را ندارند و فقط اشخاصی که اداره مسلمانان قفقاز از آنها برای اجرای مراسمات دعوت می کرد، می توانستند برای این منظور مجوز دریافت نمایند.

اما بر اساس دستورالعمل جدید، کمیته دولتی در امور دینی همچنین صلاحیت خواهد داشت تا در صورت درخواست اداره مسلمانان قفقاز، درباره اجرای مراسم دینی توسط طلاب و روحانیون آذربایجانی که در خارج از کشور به تحصیل علوم دینی پرداخته اند، مجوز صادر کند. به عبارتی اندک استقلال موجود در اداره مسلمانان قفقاز برای دعوت از طلاب و روحانیون تحصیل کرده در خارج از کشور برای انجام مراسمات دینی نیز به کمیته امور دینی حواله شده است.

در اقدامی مشابه رئیس کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان بر اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تحصیل طلاب علوم دینی این کشور در ترکیه، ایران و کشورهای عربی تاکید کرد.

 مبارز قربانلی در این خصوص اظهار داشت: " براساس قوانین جمهوری آذربایجان شهروندانی که در خارج از کشور به تحصیل علوم دینی پرداخته اند نمی توانند برنامه های دینی را رهبری کنند. چرا که دین صرفا امور معنوی نیست بلکه امری ایدئولوژیک است و باعث تجمع انسانها می شود. جمهوری آذربایجان برای محافظت از خود به کسانی که در سایر کشورها تحصیلات دینی داشته اند و نیز به خارجی ها اجازه نمی دهد که در مساجد و سایر اماکن این کشور اجرای آیین های دینی را رهبری کنند."

 دولت آذربایجان تلاش دارد با این اقدام به تربیت متخصصان ملی-دینی در جمهوری آذربایجان پرداخته و کلیه اقدامات صورت گرفته در حوزه دین از مجرای دولت این کشور عبور کند و اگر احیانا تضادی با منافع دولت این کشور داشت، به راحتی قابل کنترل باشد.

با این اوصاف اقدام عملی جمهوری اسلامی در قبال این سیاست دولت جمهوری آذربایجان چه خواهد بود؟ آیا صرفا با قطع شدن ارتباط میان حوزه علمیه قم و یا نجف و .. با طلاب علوم دینی جمهوری آذربایجان باید در فضای انفعالی ماند و هیچ اقدام عملی انجام نداد؟

سکوت و انفعال مراکز دینی در داخل در حالی اتفاق می افتد که چندی پیش مدیر دانشگاه "النهضه" مصر در مراسم افتتاح موسسه الهیات باکو که در واقع متولی تمامی کالج های اسلامی ده گانه خواهد بود حضور یافته و از آمادگی این دانشگاه برای همکاری با موسسه الهیات باکو خبر داد.

سوالی که در اذهان عمومی تداعی می شود این خواهد بود که چطور می شود دانشگاه مصری از هزاران کیلومتر دورتر آمادگی خود را برای همکاری با این موسسه و تاثیرگذاری بر روند آموزشی آن اعلام می کند. ولی مراکز دینی ما همچنان سکوت اختیار کرده و در موضع انفالی غوطه ور شده اند؟

آیا با قطع شدن ارتباط طلاب جمهوری آذربایجان با مراکز دینی صرفا باید موضع انفعالی اتخاذ کرد؟ آیا نمی توان حداقل با فرستادن علما و اساتید حوزه و دانشگاه آمادگی خود را برای همکاری با این مراکز و طبیعتا تاثیرگذاری بر سیر و روند آموزشی آن در آینده اعلام کرد؟ آیا نمی توان حداقل منابع لازم برای تحصیل علوم دینی را در اختیار آن ها گذاشت و از این طریق باب همکاری را با این مراکز دینی گشود؟ و یا در این مورد خاص نیز همچون موارد دیگر با ورود تمامی نیروهای فعال خارجی به عرصه تازه از خواب بیدار خواهیم شد؟

امید است که مراکز دینی و علمای ارجمند اهتمام بیشتری در این خصوص ورزیده و کانال ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با طلاب علوم دینی در مراکز تازه تاسیس را با روش های نوین حفظ نمایند./آناج

انتهای پیام/

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مناسبت ها
در پیام استاندار اردبیل تاکید شد؛
  بسیج سرمایه راهبردی کشور در عبور از بحران‌ها است
استاندار اردبیل اکبر بهنام جو
گفتگو
افشای پشت‌پرده واگذاری کشت و صنعت مغان
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان حجت الاسلام و المسلین حمید علی نسب
مسؤول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اردبیل حجت الاسلام سیف اله مدبر
 مسؤول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اردبیل:
  توطئه های دشمنان فقط شکل عوض می کنند/ ۱۳ آبان روز بصیرت و آگاهی دانشجویان است
مدیرکل انتقال خون استان اردبیل بابک رضا زاده
 مدیرکل انتقال خون استان اردبیل خبرداد؛
  بانوان در خط اول اهدای خون هستند
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4465180
 بازدید امروز : 3656
 کل بازدید : 20379763
 بازدیدکنندگان آنلاين : 19
 زمان بازدید : 1/0980

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت  سبلان نیوز  است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

(( با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ))