تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اخبار > کمک 2 هزار و 611 میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید به شهرداری های استان اردبیل


کد خبر: ١٩٣٧١ تاریخ انتشار:1395/10/22 | ١٣:٣٨ تعداد بازدید: ...

کمک 2 هزار و 611 میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید به شهرداری های استان اردبیل

شهرداری ها بعنوان نهاد عمومی نقش حیاتی در اداره امور شهری و شهرنشینی دارد اما این ارگان به جز چند کلانشهر در بسیاری از شهرهای کشور برای تداوم حیات نیاز به کمک دولت دارد و در استان اردبیل نیز تمام شهرهای استان در دولت تدبیر و امید کمکی معادل 2 هزار و 611 میلیارد ریال دریافت کرده اند.

کمک 2 هزار و 611 میلیارد ریالی دولت تدبیر و امید به شهرداری های استان اردبیل

سبلان نیوز:فرزاد قلندری ، مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری اردبیل می گوید که 26 شهر استان برای تداوم حیات نیاز به کمک دولت دارند بویژه شهرداری های زیر 50 هزار نفر جمعیت که بدون کمک دولت امور آنها نمی چرخد.
قلندری در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا بیشتر پیرامون وضعیت امور اداره شهرها و کمک هایی که دولت تدبیر و امید در نزدیک به چهار سال گذشته برای گذران امور به شهرداری ها کرده است، توضیح می دهد:

** آقای قلندری، وضعیت اداره شهرها در استان تقریبا مشخص است، با وضعیت نامناسب درآمدی شهرداری ها، بسیاری می گویند که بدون کمک دولت امکان حیات آنها وجود ندارد، دولت تدبیر و امید در این زمینه چه کارنامه ای داشته است؟
* قلندری: درست است، اغلب شهرداری های استان اردبیل متاسفانه از نظر بنیه اقتصادی و منابع درآمدی ضعیف هستند و همیشه به نوعی چشمشان به دست دولت است، از گذشته کمک هایی به شهرداری ها شده اما نگاه دولت تدبیر و امید به موضوع شهر و شهروندی نگاهی متفاوت بوده و از این جهت میزان کمک ها نیز در این سه سال و نیم بسیار بیشتر شده است.
در سال 92 میزان کمک دولت به شهرداری ها 410 میلیارد ریال بوده است، در سال 93 که دولت تدبیر و امید کاملا امور را بدست گرفت با رشد 2.5 برابری کمک های دولت به بیش از یک هزار میلیارد رسید.
در سال 94 نیز دولت 660 میلیارد به شهرداری ها کمک کرد و امسال نیز تاکنون میزان کمک ها 540 میلیارد ریال بوده است که تا پایان سال این میزان روندی افزایشی خواهد داشت.
واقعیت این است که این کمک ها در زمانی که شهرداری های استان با دغدغه مالی مواجه بودند عامل تداوم خدمات آنها به شهروندان بوده و از این طریق آنها به فعالیت خود ادامه داده اند.
البته کمک های دولت به شهرداری ها تنها محدود به امور مالی نبوده و دولت از نظرتامین تجهیزات و دیگر امور نیز دست شهرداری ها را گرفته و کمک حال انها بوده است.
در زمینه تهیه قیر رایگان برای شهرهای محروم استان اقدام هایی انجام گرفته و امسال پنج هزار و 525 تن قیر رایگان در اختیار شهرداری ها قرار گرفته و مبلغ پنج میلیارد و 200 میلیون ریال نیز از این بابت به شهرداری مشگین شهر و پارس آباد مساعدت شده است.

** آقای قلندری شاید این درست نباشد که شهرداری ها همیشه نیازمند و وابسته دولت باشند برای ایجاد درآمد پایدار این نهاد عمومی چه اقدامی صورت گرفته است؟
* دقیقا، برای ایجاد درآمدهای پایدار ایده هایی طرح و در اغلب شهرداری ها نیز کارگروه مربوطه فعال شده است ، با سازمان همیاری شهرداری ها رایزنی شده تا یک سری منابع درآمدی برای شهرداری ها تعریف شود.
 شهرداری های اخلخال ، بیله سوار ، اردبیل و هیر به این سازمان معرفی شده اند تا در بحث درآمد پایدار با آنها مساعدت لازم صورت گیرد.
به نظر می رسد اگر شهرداری ها وابسته صرف عوارض شهری باشند وضعیت بدتر از گذشته خواهد شد و لازم است شهرداری ها درآمد پایدار برای خود تعریف کرده و خود تولید درآمد کنند.
برای خروج شهرداری ها از مشکلات مالی چند لایحه توسط دولت تدوین شده که از جمله آن می توان به لایحه درآمد پایدار و مدیریت واحد شهری اشاره کرد و تصور می کنم اگر لایحه مدیریت واحد شهری تصویب و اجرایی شود 80 درصد مشکلات شهرداری ها مرتفع شود.
البته در این زمینه تلاش می شود از ظرفیت سازمان همیاری شهرداری های استان اردبیل نیز استفاده شود اما هنوز این سازمان با یکسری مشکلات مواجه است و در صورت رفع آنها می تواند با طرح های زودبازده سرمایه گذاری و کسب درآمد کند.

** موضوع کمبود تجهیزات و ماشین آلات شهرداری ها در استان همیشه دغدغه مهمی بوده است، در این زمینه چه اقدامی شده است ؟
* قلندری: این دغدغه همیشه وجود داشته و هنوز هم وجود دارد و دولت برای رفع بخشی از کمبودها در سال های 93 تعداد 21 دستگاه انواع ماشین آلات و 13 دستگاه دیگر نیز در سال 94 تهیه و در اختیار شهرداری گذاشت ضمن اینکه در این سال ها هشت ست هیدرولیک رایگان نیز به شهرداری های استان واگذار شده است. 
در سال 93 و 94 نیز 2 دستگاه ست هیدرولیک به شهرداری خلخال تحویل داده شد، یک دستگاه لودر هم مقرر شد که به این شهرداری واگذار شود. سهمیه ماشین آلات شهرداری های استان در سال 93 و 94 تعداد 15دستگاه بود که با عنایت دولت تدبیر و امید 34 دستگاه ماشین آلات به شهرداری های استان تحویل داده شده است.
با سازمان همیاری شهرداری ها هماهنگی شده تا تسهیلات بدون بهره در اختیار شهرداری ها قرار بگیرد تا اقدام به خرید ماشین آلات سنگین کنند ، شهرداری اردبیل هم برای خرید نردبان 55 متری به قیمت 60 میلیارد ریال اقدام کرده و برای شهرداری سرعین نیز تامین یک نردبان 33 متری مد نظر است.
در زمینه ایستگاه های آتش نشانی نیز برای نخستین بار امسال 22 میلیارد ریال برای تکمیل و شروع عملیات اجرایی 12 ایستگاه آتش نشانی اختصاص داده شد و بیش از 40 میلیارد دیگر هم هزینه خواهد شد.
البته 11 میلیارد دیگر هم در اختیار شهرداری ها است تا ایستگاه های نیمه تمام آتش نشانی را تکمیل کنند.
ایستگاه آتش نشانی گرمی دهه فجر و ایستگاه های نیمه تمام شهرهای عنبران و اسلام آباد نیز تا پایان سال به بهره برداری می رسد ضمن اینکه عملیات اجرایی ایستگاه آتش نشانی بیله سوار نیز شروع شده است.

** آقای قلندری موضوع پسماندها یکی از مهم ترین دغدغه های زیست محیطی در استان است ، در زمینه ساماندهی آنها برنامه چیست؟
* پسماندها در سال های گذشته در استان به مشکلی برای مردم و شهرداری ها تبدیل شده بودند اما در این چند سال در زمینه ساماندهی آن کارهای مهمی صورت گرفته است. 
موضوع مکان دفن زباله تاکنون مهم ترین مشکل شهرداری ها بوده است و با اینکه در بیشتر شهرها محل دفن پسماند وجود دارد اما اغلب آنها مسائل و مخاطرات زیست محیطی داشته اند و تلاش می شود تا این مشکل نیز به صورت ریشه ای حل و فصل شود.
برای نخستین بار در این راستا 18 میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شد تا در پنج شهرستان سرعین ، نمین ، خلخال ، اردبیل (با شهرهای هیر ، کورائیم ، نیر) و مشگین شهر زباله های شهری و روستایی منطقه به صورت مشترک در یک مکان که کمترین فاصله با شهر 50 کیلومتر خواهد بود دفن شوند.
این طرح در 2 شهر به صورت آزمونه اجرایی می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن در شهرهای دیگر هم اجرایی خواهد شد.
البته موضوع احداث واحد تولید برق از زباله نیز توسط بخش خصوصی در اردبیل مطرح است و سرمایه گذاز طرح در این زمینه در حال انجام امور مربوط است.
در زمینه زباله های بیمارستانی نیز که پیشتر به یک معضل تبدیل شده بود با مدیریت موضوع و واگذاری این مهم به بخش خصوصی و نظارتی که بر روند کارها انجام می گیرد وضعیت بهتر شده و تاکنون مشکلی در این باره مشاهده نشده است.

** آقای قلندری موضوع نیروی انسانی همیشه در شهرداری ها مساله ساز بوده است ، عده ای از کمبود نیروها بویژه نیروی متخصص سخن رانده اند ، آخرین وضعیت در زمینه جذب نیرو و نیز آموزش آنها چگونه بوده است؟
* قلندری: از مدت ها پیش چارت سازمانی شهرداری های استان اصلاح نشده بود و کمبود نیروهای متخصص در آنها وجود داشت، در سال های اخیر 26 شهرداری استان اردبیل با ضوابط تشکیلاتی جدید و بر اساس وسعت و درجه شهرداری ها و ساختار سازمانی اصلاح وضعیت شده اند.
پیش تر یک هزار و 100 پست سازمانی در شهرداری ها استان مصوب بود که این تعداد به یک هزار و 928 پست سازمانی در سال جاری ارتقا یافته و باعث شده نیروهای قراردادی در فضای رقابتی ساماندهی و جذب شوند.
در بحث جذب نیروی انسانی شهرداری ها باید گفت که هیچ نیرویی به صورت غیر قانونی جذب شهرداری ها نشده و جذب تمام نیروها از طریق آگهی استخدام صورت گرفته است ، در سال 93 تعداد 16 نفر و در سال 94 هم 74 نفر از این طریق جذب شهرداری های استان شده اند.
همچنین 150 دوره آموزشی به صورت حضوری و غیر حضوری در سه سال گذشته برای هشت هزار و 800 نفر از کارکنان شهرداری ها مرتبط با شغل شان برگزار شده است.
سه دوره آموزشی هم در رابطه با عوارض شهرداری ها برگزار شده تا آشنایی بیشتری با تعرفه ها و قانون مربوط با آن داشته باشند. 
** آقای قلندری از اینکه وقت خود را در اختیار ایرنا قرار دادید متشکریم.
مصاحبه: یعقوب شاددل / موسی زاده ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده /ایرنا

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
گوناگون

تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز

 


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت  سبلان نیوز  است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

(( با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ))