تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > آغاز دوباره‌‌ی سناریوی ایران هراسی در جمهوری آذربایجان!/ اسلام ستیزان پایِ نارداران را به میان کشیدند


کد خبر: ٢٦٣٠٤ تاریخ انتشار:1397/04/22 | ٠٠:١٠ تعداد بازدید: ...

گزارش از پشت پرده ترور نافرجام فرماندار گنجه؛

آغاز دوباره‌‌ی سناریوی ایران هراسی در جمهوری آذربایجان!/ اسلام ستیزان پایِ نارداران را به میان کشیدند

ترور نافرجام هفته‌‌ی پیش استاندار گنجه در حالی موج ایران هراسی و فشار بر روی دینداران را در جمهوری آذربایجان کلید زده است که ابهامات فراوانی در چرایی انجام ترور،دستگیری ضارب و معرفی وی به رسانه ها وجود دارد.

گزارش  از پشت پرده ترور نافرجام فرماندار گنجه؛

یک هفته‌‌ی پیش بود که خبر ترور نافرجام المار ولی اف استاندار گنجه‌ی جمهوری آذربایجان منتشر گردید. طبق اعلام خبرگزاری‌های رسمی جمهوری آذربایجان، استاندار گنجه و محافظ شخصی وی مقابل ساختمان استانداری توسط یک فرد ساکن گنجه مورد هدف مسلحانه قرار گرفته و به علت مصدومیت از نواحی مختلف به بیمارستان منتقل شدند.

در همان ساعات اولیه فرد ضارب به نام یونس صفر اف، ۳۵ ساله و ساکن شهر گنجه معرفی شد. برخلاف روال معمول برخورد با پرونده‌‌های امنیتی در جمهوری آذربایجان،این بار ضارب روز بعد پشت دوربین رفت و در سلامت کامل اعلام کرد که هیچ فشار و تضییع حقی علیه وی صورت نگرفته و حتی با وکیل خود نیز تماس و صحبت داشته است. این نوع برخورد با یک فرد تروریست در جمهوری آذربایجان در نوع خود بی‌‌نظیر بود چرا که در موارد مشابه معمولا فرد با سر و صورت کتک خورده و کبود و آن هم بعد از چند ماه پشت دوربین می‌رفت! البته عکسی هم از وی منتشر شد که طبق عادت پرونده‌های امنیتی با ضارب برخورد کرده بودند!

ابهامات ترور فرماندار گنجه به اینجا ختم نمی‌شد چرا که بعد از چندین ساعت و با نتشار یک کلیپ صوتی منتسب به همسرضارب، وی دیندار و تحصیل کرده‌ی شهرقم معرفی شد. خیلی زود خوراک رسانه‌‌های آذربایجان برای فشار بر دینداران و انتشار موج ایران هراسی فراهم شد.

در بیانیه رسمی نهادهای دولتی جمهوری آذربایجان اعلام شد که یونس صفراف که توطئه‌ی ترور علیه المار ولی اف را انجام داده است، چند ماه در شهر قم ایران زندگی نموده و از آنجا به سوریه رفته است. البته در بیانیه مذکور ادعایی در رابطه با اینکه دولت ایران در حادثه گنجه نقشی داشته باشد، وجود نداشت ولی، پس از این بیانیه، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، نام ایران مطرح شده است.

چند سوال ساده برای اثبات پوچ بودن این ادعاها می‌شود طرح کرد. چرا باید ایران در شرایط کنونی، برای انجام یک قتل سیاسی در جمهوری آذربایجان اقدام کند؟ اگر جمهوری اسلامی ایران قصد اقدام تروریستی علیه یکی از مقامات دیگر کشورها را داشته، چرا ردپای آشکاری برجای گذاشته است؟ چرا برای انجام این کار، فردی دارای پروند مشکوک را انتخاب کرده است؟

پر واضح است که این مساله از اساس اشتباه و در واقع شروع مجدد فشارهای ایران هراسی و دین ستیزانه در جمهوری آذربایجان می‌باشد.

این مساله در همان روزهای ابتدایی توسط حاج ایلقار ابراهیم اوغلو رئیس جمعیت جمعه در جمهوری آذربایجان بی‌پایه و اساس خوانده شد. وی در مصاحبه با روزنامه مساوات گفته بود: "در چنین شرایطی، تمرکز بر نماز خوان بودن یا نبودن و محل تحصیل فرد، نمی تواند رویکرد منطقی باشد. نه تحصیل در دانشگاه مسکو و نه تحصیل در قم نمی تواند به نتیجه گیری خاصی منجر شود. هر تلاشی برای این نتیجه گیری که عامل دینی در این ترور دست داشته است، ضد منافع دولت جمهوری آذربایجان است."

چند روز بعد از حادثه‌ی ترور برخی اقدام به اعلام تجمع دینداران در مقابل استانداری شهر گنجه کردند که نهایتا منجر به کشته شدن دو پلیس شد.افراد سرشناس دینی در جمهوری آذربایجان انتساب این افراد به جامعه ی دینداران را تکذیب کرده و گفتند این افراد فقط از شعارهای دینی استفاده کرده‌اند و ارتباطی به دینداران ندارند.

برخی احزاب نظیر جبهه خلق هم از فضای پیش آمده استفاده کرده و اقدام به نفرت پراکنی و سم‌پاشی دراین خصوص کردند. نیام الدین اردوخانلی معاون این حزب ضمن اعلام اینکه این مسائل ریشه‌ی خارجی دارند اعلام کرد: مردم آذربایجان از تروریستی که در شهر قم تربیت شده، حمایت نمی‌کنند! نهادهای دولتی آذربایجان به صورت آشکار بیان نمودند که یونس صفراف در شهر قم ایران تربیت شده و به آذربایجان فرستاده شده است.

وی خطاببه سفارت ایران گفت: شما باید به مردم آذربایجان جواب بدهید، تا چه زمانی در شهر قم تروریست‌هایی علیه دولت آذربایجان مورد تربیت قرار خواهید داد؟

در ادامه نیز با توهین به دسته جات عزاداری آن را گریه و زاری و راه پیمایی مبارزه خواند که دیگر مسئولان دولتی آذربایجان را تهدید کرده‌‌اند.

سایت خبری صهیونیستی ویرتوال در این بین با یادداشتی اولا عنوان شیعه گری لیبرال را برای این مساله انتخاب کرد و آن را ادامه‌‌ی شورش بی‌رحم نارداران نامید و سپس انقلاب ایران را مختص آذربایجان ایران نامید که شیعه‌ی سیاسی را پایه ریزی کرده‌اند.

در این یادداشت آمده است: بعد از دومین شورش بی‌رحم و بی‌معنی در نارداران چنین نتیجه غم انگیزی حاصل شد که شیعه گری سیاسی در آذربایجان شکل گرفته است. تبدیل اسلام سنتی سیاسی ایران گرا به مبارزه مسلحانه نقطه اوج ایجاد این جایگزینی سیاسی بود. آذربایجان در طول تاریخ گهواره شیعه گری بوده است. نه تنها به خاطر اینکه انقلاب سال 1979 ایران با دست آذربایجانی های این کشور انجام گرفت و همه خوب می‌‌دانند که نه قم، مشهد و کربلا، بلکه آذربایجان جنوبی پایه شیعه‌گری سیاسی مدرن می‌باشد و نه فارس‌ها و ایران، بلکه آذربایجان و در وهله اول، آذربایجان جنوبی نقش مهمی در ایجاد ایدئولوژی جهانی، یعنی ایجاد شیعه گری سیاسی را ایفا نموده است. بلی، دولت کنونی آذربایجان حامل لیبرالیسم سیاسی نیست. حکومت کنونی آذربایجان به عنوان ضامن توسعه پایدار و دولت اجتماعی، طرفدار وراثت سیاسی است. ما در میدان شهر گنجه شاهد تقابل ایدئولوژی وراثت سکولار و دینی که بر اساس شیعه گری سیاسی برقرار شده است، شدیم. بعد از حدود یک سال و چند هفته قبل از عاشورا "المار ولی اف" فرماندار شهر گنجه در این میدان مورد هدف قرار گرفت. فعال ترین وبلاگ نویسان ایرانی با حمایت از تروریست این حادثه، سایر مقامات را که می توانند جلوی گریه و زاری ـ راهپیمایی ـ مبارزه را بگیرند، را نیز تهدید کرده اند. در عرض 28 سال برای اولین بار در آذربایجان، اسلام گرایان اقدام تروریستی علیه یکی از مقامات بلند پایه دولت انجام دادند. این، نقطه شروع جدید تاریخ است. این، یک صفحه جدیدی است.

در شرایط فعلی اولا بنظر می‌رسد گروه‌هایی در جمهوری آذربایجان تمام تلاش خود را برای ایجاد موج جدید نفرت پراکنی دینی بکاربسته اند و ثانیا دست های برای برهم زدم مناسبات فی ما بین دو کشور فعال شده است.

در خصوص دینداران خوشبختانه رهبران جریانات دینی با هوشیاری سعی دارند تا این مساله را از دامن دینداران دور نگه دارند و اقدام به ترور را حتی اگر ضارب ظاهرا نمازخوان بوده و در قم هم تحصیل کرده باشد، حاصل تصمیم گیری شخصی وی معرفی کنند و نه نتیجه اقدام مسلحانه جامعه‌ی دینداران.

لکن درمورد تلاش برای برهم زدن مناسبات فی‌مابین، به نظر می‌رسد در همان روزهای اولیه باید مساله‌‌ی دخالت ایران در ترور فرماندار گنجه قویا از طرفسفارت ایران در باکو تکذیب می‌شد تا این موج ایران هراسی شکل نمی‌گرفت. / آناج

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/04/25 20:42
0
0
انوا ع جنگ ها در دنیای امروز جنگ روا نی جنگ ا قتصا دی جنگ ا ینتر نتی جنگ نظا می جنگ سیا سی جنگ ا طلا عا تی جنگ فر هنگی عقید تی و مذ هبی و نژا دی جنگ تبلیغا تی و پرو با گا ندا سا ختن و مد ل ها ی تا زه در را ه است تا نسل بشر خدا ی نکر ده و یا ا یشا الله نا بو د شود
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز