تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > به خط شدن نمایندگان برای دفاع از لاریجانی/ لغو سخنرانی رئیس مجلس اولویت اصلی نمایندگان!


کد خبر: ٢٧١٤١ تاریخ انتشار:1397/11/15 | ٢٢:٢٠ تعداد بازدید: ...

به خط شدن نمایندگان برای دفاع از لاریجانی/ لغو سخنرانی رئیس مجلس اولویت اصلی نمایندگان!

نمایندگان مجلس در حالی به انتقاد از لغو سخنرانی رئیس قوه مقننه پرداخته‌اند که کمتر در خصوص مشکلات معیشتی مردم سخن می‌گویند و یا خود را هیچ کاره‌ در بروز مشکلات می‌دانند.

چند روز قبل بود که در خبرها تصاویری از مردم کرج منتشر شد که نسبت به سخنرانی علی لاریجانی در مراسم 22 بهمن در این شهر اعتراض داشتند و با امضای طوماری خواستار لغو این سخنرانی شدند. اندکی بعد در خبرها آمد که امام جمعه کرج ضمن انتقاد از انتخاب علی لاریجانی به عنوان سخنران 22 بهمن در کرج عنوان کرده است:"طومارهایی اعتراضی نسبت به سخنران ۲۲ بهمن نوشته شده، اعتراضی که دوستان دارند اعتراض بجایی است، البته این دعوت متوجه خود استان نیست، درباره اصل این موضوع هفته آینده صحبت خواهم کرد که وظیفه ما چه خواهد بود، اما یک هفته فرصت می‌دهیم که ببینیم دوستان تدبیر می‌کنند یا نه! ما می‌خواهیم کاری انقلابی انجام دهیم پس باید تمام شئونش رعایت شود. ان‌شاءالله ملاحظه کنند و هزینه برای استان، منطقه و کشور درست نکنند."
پس از اعتراض امام جمعه کرج و در پی حواشی به وجود آمده درباره سخنران مراسم ۲۲ بهمن کرج، بخش اطلاع رسانی دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی خبر از لغو سخنرانی علی لاریجانی در این مراسم داد.
در اطلاعیه‌ای که بخش اطلاع رسانی دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی منتشر کرده، آمده است: "رئیس مجلس براساس اصرار جناب آقای لطفی قائم مقام محترم آیت الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سخنرانی روز 22 بهمن را پذیرفتند و تصور این بود که با آقای امام جمعه هماهنگی شده است. دکتر علی لاریجانی وقتی مطالب ایشان را شنیدند سخنرانی خود را لغو کردند و گفتند: مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصاً راهپیمایی 22 بهمن بایستی مظهر وفاق در کشور باشد و آقای امام جمعه خودشان سخنرانی نمایند یا هر کسی که مطلوبشان هست، دعوت نمایند."
اما این پایان کار نبود و امروز برخی از نمایندگان در حمایت از رئیس قوه مقننه به سخنرانی پرداختند. مسعود پزشکیان از جمله اولین افرادی بود که به حمایت از یارِ مجلسی خود پرداخت و با اشاره به لغو سخنرانی رئیس قوه مقننه و انتقاد سید کاظم دلخوش در این خصوص گفت: از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه درخواست می‌شود که به موضوع اظهارات امام جمعه کرج ورود کرده و به این موضوع رسیدگی کنند تا خلاف آنچه از سوی افرادی که به همه اخلاق، دین و باور می‌آموزند، از سوی همان اشخاص دیده شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر مقام معظم رهبری نسبت به این موضوع اظهار نظر فرمایند از ایشان تشکر می‌کنیم، چرا که انسجام، وحدت و جایگاه‌ها باید حفظ شده و هر شخصی در جایگاه خود اقدامات مربوطه را انجام دهد.
این اظهارات پزشکیان و درخواست از مقام معظم رهبری برای ورود به این مساله البته جای تعجب ندارد، زیرا نائب رئیس مجلس بارها سابقه‌ی پرداخت به فرع به جای اصل را داشته است و به جای تلاش برای وضع قوانینی برای حل مشکلات مردم به حل معضلات مجلسی‌ها پرداخته است! نائب رئیسِ همیشه شاکی مجلس این بار نیز به جای پرداختن به مشکلات کشور و معیشت مردم لغو سخنرانی رئیس مجلس را در اولویت قرار داده همانطور که در اوج مشکلات معیشتی خود را درگیر اتفاقات و دفاع از نماینده سراوان کرده بود.
نماینده‌ی مردم تبریز اما تنها ناراضیِ لغو سخنرانی لاریجانی در کرج نبود. سید کاظم دلخوش نیز در تذکر شفاهی در ارتباط با لزوم رعایت و حفظ شأن مجلس شورای اسلامی گفت: برخوردی که با رئیس مجلس طی چند روز گذشته شد مرتبط با شأن مجلس است؛ رهبر کبیر انقلاب و مقام معظم رهبری نسبت به شأن مجلس توجه داشتند.
وی تصریح کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی دعوت به حضور در نماز جمعه و سخنرانی می‌شود از این رو اگر برخوردی با وی صورت گیرد برخورد با قوه مقننه است. تعجب می‌کنم چرا در این خصوص سکوت کردید زیرا اگر به رئیس مجلس بی‌احترامی می‌کرد حرفی نبود ولی وقتی از ایشان برای سخنرانی در جایی که مسلمانان برای حفظ وحدت در آنجا حضور پیدا می‌کنند چنین برخوردی صورت گیرد در واقع برخورد با تک تک نمایندگان است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: برخورد با رئیس مجلس و هر کدام از نمایندگان برخورد با نظام است؛ در شرایطی که رهبر انقلاب تذکر به رعایت اخلاق، ادب، حرمت و وحدت در جامعه می‌دهند باید این موضوع پیگیری شود و گزارشی به مجلس ارائه شود، از رهبر انقلاب، ستاد نماز جمعه کشور، همچنین مجلس می‌خواهیم نسبت به این امر تأمل داشته باشند.
سخنان دلخوش اما فارغ از برخی دیدگاه‌ها جای تامل دارد؛ وی در حالی برخورد با نمایندگان مجلس را برخورد با نظام می‌داند و با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در خصوص ادب و حرمت سخن می‌گوید که در ماجرای نماینده سراوان و توهین به کارمند گمرک خبری از توجه به این ادب و احترام نبود. گویی نمایندگان مجلس به هرنحوی که هست می‌خواهند خط قرمزی دور خودشان بکشند و هر اتفاقی را که برایشان رقم می‌خورد را با نظام گره بزنند! در حالیکه نباید فراموش کنیم برخی از نمایندگان مجلس در ادوار مختلف و وزرای دولت‌های گذشته در نقش ضدانقلاب ظاهر شدند و به بدنه نظام صدمه زدند و با این حال درخواست مصونیت نمایندگان را دارند.
مصطفی کواکبیان و محمدجواد کولیوند نیز از جمله دیگر نمایندگانی بودند که نسبت به لغو سخنرانی علی لاریجانی در کرج واکنش نشان داده و این مساله را توهین به رئیس مجلس دانستند. فارغ از اتفاقاتی که رخ داده و خوب یا بدِ لغو سخنرانی رئیس مجلس، موضوع اصلی رفتار نمایندگان است.
نمایندگانی که خود را راس امور می‌دانند و به هنگام مشکلات یا سکوت پیشه می‌کنند و یا خود را هیچ کاره می‌دانند اما وقتی پای منافع خودشان در میان باشد حتی از رهبر انقلاب نیز برای خود خرج می‌کنند. اینکه نمایندگان نسبت به لغو سخنرانی علی لاریجانی و یا موضوع نماینده سراوان واکنش نشان می‌دهند و نسبت به مشکلات معیشتی مردم بی‌توجه هستند یک طرف قضیه است و طرف دیگر ماجرا تلاشی است که نمایندگان برای مصونیت خود به خرج می‌دهند.
اینکه یکی از نمایندگان خواستار خط ویژه برای نمایندگان است و برخی‌ها ماندن نماینده مجلس پشتِ در گمرک را توهین به نماینده می‌دانند همان نگاه ارباب به رعیت است که در وجود بسیاری از نمایندگان ریشه دوانده و نشان می‌دهد که مجلس در راس امور نیست!
انتهای پیام/

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز