تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > سیستم نادرست توزیع، منافع را نصیب دلالان می‌کند


کد خبر: ٢٧٥٧٤ تاریخ انتشار:1398/04/15 | ٠٥:٣٦ تعداد بازدید: ...

سیستم نادرست توزیع، منافع را نصیب دلالان می‌کند

امام جمعه اردبیل با اشاره به عملیاتی کردن تدوین قانون شفافیت از سوی دولت و ارسال لایحه آن به مجلس گفت: از دولت محترم می‌خواهیم به بقیه ارکان اقتصاد مقاومتی نیز اهتمام داشته باشد.

به گزارش  سبلان نیوز ، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اردبیل با اشاره به اقدام تحسین برانگیز دولت در عملیاتی کردن یک رکن مهم اقتصاد مقاومتی و تدوین لایحه «شفافیت» و ارسال لایحه آن به مجلس اظهار کرد: از این اقدام بسیار خوب دولت استقبال می‌کنیم و آن را ارج می‌نهیم و امیدواریم این لایحه، رفته ‌رفته از تطورات بهتر، قوی‌تر و وسیع‌تر برخوردار شود و در کنار آن از دولت محترم می‌خواهیم به بقیه ارکان اقتصاد مقاومتی نیز اهتمام داشته باشند.

وی به لزوم پیگیری جرم‌های اقتصادی تاکید کرد و افزود: کسانی که با یارانه پنهان، سوبسید پنهان، با گاز ارزان، آب ارزان، تسهیلات دولتی و ارزان و با کارگر ارزان تولید کرده و صادرات کردند اما ارز نیاوردند جرم آنها کاملا شفاف است.

امام جمعه اردبیل بیان داشت: ریش و قیچی هم کاملا دست دولت است. کافی است خوراک گاز آنها را که به ثمن بخس به آنها ارائه می‌کند، قطع کند؛ آنها دو دستی ارز را به دولت تحویل می‌دهند.

طبق آمار دولت 30 میلیارد دلار به کشور برنگشته است

وی تصریح کرد: کالایی که با ریال ایرانی و با برق و گاز یارانه‌ای تولید و سپس با دلار فروخته شود معلوم است که سود بسیار هنگفتی خواهد داشت و تولیدکننده به هیچ‌وجه به ملت ما رحم نخواهد کرد. طبق آمار خود دولت ۳۰ میلیارد دلار به کشور برنگشته، در حالی که اگر نصف آن به کشور برمی‌گشت اوضاع ارز این‌گونه نبود و این معضل با ادامه تولید و صادرات ادامه دارد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار داشت: کسانی که کالاهای اساسی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده‌اند یا خود دولت وارد کرده و توزیع را به آنها داده و آن‌ها خیانت کرده‌اند، جرم آنها کاملا شفاف است. کسانی که مواد اولیه تولید داخل مثل مواد پتروشیمی را با قیمت دولتی خریده و به دست مصرف‌کننده نرسانده‌اند، کاملا شفاف است. آنها آن را کجا و با چه قیمتی توزیع کرده‌اند؟ کاملا شفاف است. لطفاً دولت محترم به این‌ها رسیدگی کند.

سیستم نادرست توزیع، منافع را نصیب دلالان می‌کند

وی افزود: یک جوان در اردبیل از همین طریق در محصولات پتروشیمی به ۱۵۰ میلیارد تومان دست پیدا کرده است. این هفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به ناکارآمدی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی گفت؛ «واردکنندگان از محل مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد، سالانه حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان سود می‌کنند.» نتیجه این می‌شود که با وجود اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی باز قیمت آنها بالا رفت و دولت و ملّت خیری ندیدند. دولت محترم ۱۴ میلیارد دلار به کالاهای اساسی اختصاص داده اگر سیستم توزیع درست نباشد منافع آن به جای مصرف کننده نصیب دلالان خواهد شد.

عاملی ادامه داد: در این‌ خصوص بعضی از کارخانجات جهت اخذ محصولات پتروشیمی با قیمت دولتی ظرفیت پایین کارخانه خود را ۱۰۰ درصد اعلام و به ثروت هنگفت دست پیدا کرده‌اند. از آن طرف سیستم حاکم بر صنعت و مالیات این‌گونه نیست که به امور مالیاتی اطلاع دهد که این کارخانه با ظرفیت ۱۰۰ درصد کار می‌کند بلکه همان کارخانه‌دار به امور مالیاتی می‌گوید کما فی‌السابق با ظرفیت ۲۰درصد کار می‌کنم. سیستم برتر نظارتی در چنین حالتی به مراکز پتروشیمی دستور می‌دهد که فورا ظرفیت دروغ کارخانجات را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند این فقط یک نمونه است.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری افزود: از این‌که دولت تصمیم گرفته به کالاهای سرمایه‌ای مالیات وضع کند استقبال می‌کنیم؛ در مرحله اول سکه را شروع کرده‌اند اما مسکن و خودرو از اصلی‌ترین کالاهای سرمایه‌ای است. عکس‌های هوایی نشان می‌دهد انبارهای خودروسازان مملو از خودرو است.

دولت حاضر نیست به خودروهای دلالان مالیات وضع کند

عاملی تصریح کرد: دولت حاضر نیست به خودروهای دلالان مالیات وضع کند و یک روزه مشکل را حل کند. در کل دنیا روی کالاهای سرمایه‌ای مالیات وضع می‌کنند اما در ایران صاحبان نقدینگی، اقتصاد ایران را شخم می‌زنند. دولت محترم برای خانه‌های اضافی نیز باید مالیات وضع کند. در خارج از کشور آن‌چنان مالیات خانه‌های اضافی سنگین است که در عرض چند سال دولت همان خانه را بابت بدهی مصادره می‌کند. فقط در تهران ۶۰۰ هزار خانه خالی است و غالبا آنها مال بانک‌ها و نهادهای دولتی یا شرکت دولتی است. در کل کشور ۲ میلیون خانه خالی است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل بیان داشت: تخطی دولت از این اصل مهم و ضروری اقتصادی در وهله اول خود دولت و سپس نمایندگان را متهم می‌کند. در اینجا بعضی‌ها می‌گویند اجبار فایده ندارد و باید تولید زیاد شود من از آنها می‌پرسم اگر زمانی تولید فراوان بود و تولیدکنندگان تبانی کردند آنجا چاره چیست؟ قیمت عادلانه در بازار بر چند چیز متوقف است؛ تولید کافی، توزیع علمی و تعدیل ثروت و تعدیل فزونخواهی با مالیات و اعمال حاکمیت.

لزوم نظارت بر قیمت‌ها و صادرات

امام جمعه اردبیل، تقویت سیستم نظارتی بر قیمت‌ها و صادرات را از دیگر مباحث مورد لزوم برای رفع مشکلات اقتصادی کشور دانست و گفت: نظارت بر قیمت‌ها در مبدأ  تولید به‌طوری‌که گاهی تولیدکنندگان یک محصول پر‌مصرف که به هیچ‌وجه تولید آنها متوقف بر واردات و دلار نیست، تصمیم می‌گیرند قیمت جنس خود را در بازار ۱۰۰ درصد و گاهی بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش دهند و این کار را به راحتی انجام می‌دهند اما انگار این مسأله در دولت متصدی ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار داشت: با توجه به پایین آمدن ارزش پول ایران در حال حاضر هر کسی صادرات کند سودآوری فوق‌العاده دارد، از طرفی دولت محترم نیز احتیاج به ارز دارد. برای اولین‌بار در کشور صادرات از واردات پیشی گرفته و نسبت به بعضی از کشورها مثل عراق صادرات صد درصد نسبت به سابق اضافه شده است. این سخن معنایش این است که تجار بین‌المللی هرچه به دستشان در داخل می‌رسد آن را صادر می‌کنند. مخصوصا از خوردنی‌ها مثل پیاز، سیب زمینی و خرما و همچنین از مواد اولیه.

وی ادامه داد: در نتیجه تولیدکنندگان عمده هم در کشاورزی و هم در صنعت، راضی نیستند محصول آنها در داخل مصرف شود و در نهایت اجناس تولیدی در داخل نایاب می‌شود. هم ملت مخصوصا طبقه ضعیف گرفتار می‌شوند و هم فروشندگان سنتی آن محصول جز تغییر شغل یا گدایی چاره‌ای دیگر ندارند.

امام  جمعه اردبیل گفت: مثلاً تولیدکنندگان مس قطره‌ای مس به بازار نمی‌دهند و در نتیجه مس‌فروشان در مغازه خالی نشسته‌اند و جز تغییر شغل یا رفتن به سراغ مس کهنه چاره‌ای ندارند و با آن نیز زندگی نمی‌چرخد. بسیاری از محصولات پتروشیمی و ساختمانی اینگونه شده‌اند، در حال‌حاضر پیمانکاران به یک بلا مبتلی شده‌اند. بعد از قرارداد با نهادهای دولتی یا بخش خصوصی قیمت اجناس لازم در ساختمان به خاطر صادرات سرسام‌آور بالا می‌رود و قرارداد کاملاً بر ضرر آنها می‌شود و این امر، خود را در قالب فرار از تعهد، نزاع و انباشته شدن پرونده در قوه قضائیه نشان می‌دهد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها از حجاج بیت الله الحرام خواست در موسم حج از هرگونه نفع‌رسانی به حکومت آل سعود خودداری نمایند.

عاملی افزود: در بیست‌ویکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان اردبیل که اخیرا برگزار شد خیرین محترم ۱۶میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان جهت ساخت مدرسه تعهد کردند. از طرف خودم و اهالی استان صمیمانه از خیرین عزیز تشکر می‌کنم. همچنین از اهالی محترم استان تشکر ویژه دارم که سال گذشته 33 میلیارد تومان به کمیته امداد مساعدت کردند.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز