تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
سامانه جامع رسانه
اخبار > نازنین زاغری در ازای ۵۳۰ میلیون دلار تحویل دولت انگلیس شد


کد خبر: ٣٠٠٢٨ تاریخ انتشار:1400/12/26 | ٠٩:٣١ تعداد بازدید: ...

مادری مهربان یا سردسته شبکه جاسوسان؟

نازنین زاغری در ازای ۵۳۰ میلیون دلار تحویل دولت انگلیس شد

انگلیسی‌ها پس از ناامیدی مطلق از آزادی زاغری دو ضربه محکم خوردند؛ آن‌ها هم سر پل شبکه جاسوسی خود را ازدست‌داده‌اند و باید علاوه بر پرداخت پول‌های بلاک شده مردم ایران در لندن، سود آن را نیز بدهند.

 بخش خبری ساعت 14 از تحویل نازنین زاغری، سردسته شبکه جاسوسان به دولت انگلیس خبر داد. خبرنگار گاردین و خبرگزاری رویترز دقایقی نیز به نقل از مقام‌های رسمی انگلیس از آزادی نازنین زاغری خبر دادند.
 
پتریک وینتور سردبیر سیاسی گاردین در توئیتر خود نوشت: مقامات رسمی اعلام کردند نازنین زاغری و انوشه آشوری آزاد شده‌اند.

«نازنین زاغری» شهروند ایرانی- انگلیسی است که در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران به مقصد لندن دستگیر و از آن تفهیم اتهام شد. او با یکی از سازمان‌های جاسوسی تحت پوشش شبکه خیریه «تامسون رویترز» همکاری داشته است.

زاغری پس از دستگیری به کرمان منتقل شد و ۲۶ خرداد ۱۳۹۵، سپاه پاسداران کرمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد. او در طول مدت بازداشت، در یک سوئیت در زندان کرمان نگهداری می‌شد و مرتباً با خانواده خود تماس تلفنی و ملاقات حضوری داشت.

«زاغری» پس از برگزاری جلسات دادگاه توسط قاضی «ابوالقاسم صلواتی» به ۵ سال زندان محکوم شد.

انگلیس پیگیر آزادی زاغری
به گزارش مهر، وقتی نازنین زاغری-جاسوس دوتابعیتی- در کرمان دستگیر و بازداشت شد و سپس به تهران منتقل شد، مقامات انگلیس از سفیر گرفته تا وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر به تکاپو افتاده و با اجرای عملیات سنگین روانی، خواستار آزادی وی شدند.

«جرمی هانت» وزیر پیشین امور خارجه انگلیس که بارها و در مقاطع مختلف خواستار آزادی نازنین زاغری شده بود، در اقدامی عجیب و خلاف قوانین و حقوق بین‌الملل، اعلام کرد: زاغری، محکوم امنیتی بازداشت شده در ایران تحت «حمایت دیپلماتیک» قرار داده است!

علی رغم تمام تحرکات صورت گرفته که منجر به بازداشت او شده بود، انگلیسی‌ها به دنبال آزادی زاغری بدون برگزاری دادگاه‌های صالح به جهت عدم روشن شدن نقش مخرب وی در کشورمان بودند. از طرف دیگر مقامات کشورمان همواره بر لزوم سپری شدن دوره محکومیت این جاسوس انگلیسی برای روشن شدن عرصه‌های جاسوسی وی تاکید می‌کردند. البته دخالت‌های مقامات بلند پایه انگلیس درباره پرونده «زاغری» از سوی مسئولان دستگاه قضا بی پاسخ نماند.

سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری ۷ بهمن ۹۹ گفت: «نازنین زاغری» محکوم فعلی ماست و در حال گذراندن ایام محکومیت خودش است. پرونده اتهامی دیگری دارد که با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. در پرونده اتهامی جدید هنوز دادگاه رأیی صادر نکرده است. اینکه وزیر خارجه انگلیس بخواهد در ارتباط با پرونده‌های قضائی ما اظهار نظر کند اقدام خلاف عرف دیپلماتیک است.

«شهروند ساده» و «مادری بی‌گناه»!
در کنار حمایت مقامات ارشد دولت انگلیس از زاغری، رسانه‌های انگلیسی نیز با انتشار تصاویر احساسی از «نازنین زاغری» و فرزند خردسالش مدعی شدند که زاغری صرفاً یک «شهروند ساده» و «مادری بی‌گناه» است که تنها برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرد و دستگیر شد. این در حالی است که «نازنین زاغری» که به‌خوبی از ورود به پروژه‌های امنیتی اطلاع داشته با نام مستعار «پریسا» فعالیت می‌کرده است.

زاغری با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مشارکت داشته است. وی یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.

زاغری؛ از همکاری با بی بی سی تا ایجاد شبکه جاسوسی رسانه‌ای
در پرونده رسانه‌ای «زاغریِ جاسوی» سابقه‌ی همکاری گسترده‌ای با بی‌بی‌سی فارسی -از همان بدو تشکیل این شبکه تلویزونی معاند- ثبت شده است.

زمستان ۱۳۸۷ تلویزیون بی‌بی سی فارسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دروه دهم، روی آنتن می‌رود. کمی بعد، فتنه انتخابات ۱۳۸۸ کلید می‌خورد و بی‌بی سی فارسی کاملاً در راستای دفاع از فتنه گران و هرج و مرج در داخل کشور فعال می‌شود.

اهداف زاغری در ایران
«بوریس جانسون» آبان ۹۶ در جلسه استماع کمیته روابط خارجی پارلمان انگلیس گفت: «وقتی بررسی می‌کنم که ببینم نازنین زاغری-راتکلیف در حال انجام چه کاری بوده، می‌بینم که طبق برداشت من، او تنها آموزش روزنامه‌نگاری می‌داده است».

پس از اظهارنظر جانسون، برخی از آن به‌عنوان «گاف بزرگ» نام بردند؛ اما برخی دیگر معتقد بودند که اظهارات مضحک وزیر خارجه وقت و نخست وزیر وقت انگلیس یک عملیات فریب برای پوشاندن جرم اصلی و البته مهم‌تر از آن «پنهان کردن دوستان اصلی در تهران» بوده است بسیار منطقی است که انگلیس برای حفظ شبکه خود در سطوح مختلف کشور، زاغری را به کاری کم‌ارزش و بی‌اهمیت متهم کند، رسانه‌ها و احزاب انگلیس به وزیر خارجه حمله کنند… تا سرپل‌های اصلی محفوظ بمانند وگرنه با هیچ منطق امنیتی نمی‌توان پذیرفت که این سخن جانسون، «گاف» باشد… د.

اما زاغری با چه کسانی در ایران ارتباط داشت و برنامه بلندمدت او، ساخت و تجهیز کدام شبکه اجتماعی در «کدام طبقه» بود!؟ مردم عادی جامعه هدف او بودند یا برخی خواص و فعالیت‌های خیریه و اجتماعی خانواده آن‌ها و فرزندانشان اصلی‌ترین هدف زاغری بودند!؟

زاغری کارمند بنیاد اصطلاحاً خیریه تامسون رویترز بود و بنا بر اظهار صریح «ونیک ویا» مدیر اجرایی این بنیاد «زاغری روزنامه‌نگار نیست و در این بنیاد به‌عنوان «مدیر پروژه» کار می‌کرده است…». یکی از اقدامات ویژه زاغری، شبکه سازی در ایران بود.

اظهارنظر مقامات انگلیسی و سپس تحلیل‌های رسانه‌های آنها، از یکسو بیش از پیش ثابت کرد که «نازنین زاغری» یک مُهره کلیدی برای طرف انگلیسی است و این مُهره آنقدر ارزش دارد که حاضر شدند در ازای آزادسازی ۵۳۰ میلیون دلار اموال بلوکه شده ایران، او دوباره به انگلیس برگردد.

حمایت ویژه‌ای که دولت انگلیس از «زاغری جاسوی» به عمل آورد موجب شد تا تشت رسوایی دروغ «زندانی شدن یک شهروند ساده» و ادعای مضحک «زندانی شدن مادری که صرفاً آمده بود خانواده اش را ببیند» از بام بیفتد.

هزینه سنگین مهره سوخته MI۶ روی دست ملکه انگلیس
در همین باره مشرق در گزارشی نوشت: در آخرین روزهای فروردین سال ۱۳۹۵ در فرودگاه امام خمینی (ره) به ناگهان صف پرواز لندن به‌هم‌خورده و مأموران حراست فرودگاه  از یکی از مسافران می‌خواهند که برای پاسخ به چند سؤال با آن‌ها همراه شود. مأمور انگلیسی کمی شال روی سرش را محکم‌تر کرده و به خیال اینکه قرار است چند پرسش ساده از او شود با نماینده دادستان همراه می‌شود؛ اما هر قدم که بیشتر به درب خروج نزدیک می‌شد چهره اش بیشتر به‌هم‌خورده و رنگ از رخسارش می‌پرد، او حالا می‌دانست که آن‌سوی درب خروج چه چیزی انتظار او را کشیده و تا دقایقی دیگر به ایستگاه آخر خواهد رسید.

فردای آن روز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ناحیه کرمان در اطلاعیه‌ای می‌نویسد که پس از چند ماه رصد اطلاعاتی سربازان گم نام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه یک جاسوس انگلیسی را در مرز خروج از کشور دستگیر کرده‌اند. در ادامه این اطلاعیه آمده بود که خانم نازنین زاغری تبعه ایرانی - انگلیسی است که توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه در فرودگاه امام خمینی (ره) دستگیر و به کرمان منتقل شده است. این نهاد انقلابی در توصیف دلایل بازداشت زاغری نوشته بود که ایشان با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.
 
بالا آمدن یک گاندو از زیر گل‌ولای رودخانه تیمز
انگلیسی‌ها یک ضرب‌المثل عجیب دارند که می‌توان زیر رودخانه تیمز حتی کره زمین را هم مخفی کرد، آن‌ها با همین تصور بیش از دو قرن به استعمار در آسیا و آفریقا پرداخته و در تمام طول این مدت با استفاده از نیروهای آموزش‌دیده اطلاعاتی بر آن مناطق حکمرانی نیابتی کرده‌اند. در ماجرای نازنین زاغری اما سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا رو دست بدی خورده و دستگاه‌های اطلاعاتی در جمهوری اسلامی ایران توانستند با رسوخ به لایه‌های زیرین MI۶‌ یک گاندو خوش خط‌وخال را روی آب آورده و او را شکار کنند.

نازنین زاغری آخرین مهره از حلقه ۵۰ نفری جاسوسانی است که در پرونده نفوذ دستگیر شده اند. پس از بازداشت زاغری این شبکه به طور کلی منهدم شد. شبکه نارنجی؛ پروژه ایران ۱ و ۲، TRF و TWC بخشی از پروژه های کلان سازمان  MI۶ ‌است که با تلاش شبانه روزی سازمان اطلاعات سپاه شناسایی و مهار شده است.

نازنین زاغری متولد سال ۱۳۵۷ در تهران است، او در دانشگاه تهران زبان انگلیسی خوانده و پس از چند سال همکاری در چند موسسه آموزشی زبان انگلیسی به ناگهان در دوره مدیریت اصلاح‌طلبان بر شهرداری تهران وارد روزنامه همشهری شده و در سرویس بین‌الملل آن مشغول به کار می‌شود. زاغری در این بخش با فریبا صحرایی خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی همکار می‌شود. زاغری پس از همشهری در روزنامه شرق (ارگان رسمی حزب منحله مشارکت) مشغول به کار می‌گردد.
 
 
تصاویر کمتر دیده شده از نازنین زاغری در دوران همکاری با رسانه های اصلاح طلب

سال ۱۳۸۲ اتفاقات جالبی برای مأمور ملکه در تهران می‌افتد! خانم زاغری به بهانه کمک به زلزله‌زدگان در شهر بم راهی استان کرمان شده و به مدت شش ماه در این شهر ساکن می‌شود. ماجرای وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم که نازنین زاغری در بم به فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ متصل شده است.

بعدها مشخص می‌شود که هدف این سازمان نه کمک به مردم زلزله‌زده که بررسی شرایط آب‌های زیرزمینی در استان کرمان است. او به مدت سه سال روی این پروژه به‌ظاهر حقوق بشری متمرکز بوده و پس از جمع‌آوری اطلاعات لازم به بهانه ادامه تحصیل از ایران مهاجرت کرده و راهی انگلیس می‌شود. او در لندن به‌سادگی بورسیه دانشگاه مترو پلیتن را گرفته و در مقطع کارشناسی ارشد مطالعات ارتباطات پذیرفته می‌شود.
 

نازنین زاغری در پوشش نیروی فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز