تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
سامانه جامع رسانه
اخبار > مسئولان خطاکار در صدور مجوز معادن باید محاکمه شوند


کد خبر: ٣٠٣٥٥ تاریخ انتشار:1401/10/30 | ٢١:١٥ تعداد بازدید: ...

امام جمعه اردبیل:

مسئولان خطاکار در صدور مجوز معادن باید محاکمه شوند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: صدور ۱۷ فقره مجوز معدن در یکی از روستاهای شهر نمین فاجعه زیست محیطی است و باید دادستان اردبیل به آن ورود کند.

 آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل با انتقاد از صدور مجوزهای بی رویه معدن در شهر عنبران و تاثیرات معدن کاری بر محیط زیست این منطقه اظهار کرد: کره زمین نعمت بزرگ الهی و سفره پذیرایی خداوند از انسان است و همه ما وظیفه داریم از آن محافظت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه اتلاف منابع، دستکاری غیرعلمی در طبیعت و باز گذاشتن دست سودجویان برای تخریب طبیعت گناه کبیره و بزرگترین اضاعه حق الناس است.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه متاسفانه این گناه کبیره در بعضی از نقاط استان ما اتفاق افتاده و این نشان می‌دهد که ما در حفظ محیط زیست خیلی عقب مانده هستیم، گفت: من در این خطبه یک مورد آن را عرض می‌کنم در منطقه عنبران یک فاجعه بزرگ اتفاق افتاده که سیل آسا مجوز معدن صادر شده است.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: برای یک روستا ۱۷ مجوز معدن صادر شده این معادن علاوه بر تخریب طبیعت، اهالی را در معرض بن بست و مهاجرت قرارداده است تخریب کوه ها با ماشین های سنگین و با انفجارات روی تمام محصولات و سلامتی مردم اثر گذاشته است.

وی ادامه داد: در این منطقه کشت گندم از بین رفته است شب ها شبنم ساقه را می گیرد و روز گرد و غبار حجیم روی ساقه ها می نشیند و به گِل و ماده سفت تبدیل و ساقه را خفه می کند ساقه بالا می آید ولی وقتی کمباین کار می کند از دانه خبری نیست کسی که ده هکتار در روستای جید زمین زراعی دارد می گوید قبل از معادن از ۱۰ هکتار ۵۰ تن گندم برداشت می کردم الان به ۲ تن هم نمی‌رسد باغات منطقه درست به همین دلیل از بین رفته است چون گرد و غبار در موسم گل دهی روی غنچه می نشیند و قابلیت آن را از بین می برد.

آیت‌الله عاملی با ابراز نگرانی به خاطر از بین رفتن صنعت زنبور عسل در عنبران اظهار کرد: صنعت زنبور عسل نیز در این منطقه کلاً از بین رفته به طوری که قبلاً یک نفر ۴ هزار و ۳۰۰ کندو داشت الان از زنبور عسل اصلاً خبری نیست چون در اثر انفجار خواب زمستانی کندوها به هم می ریزد آنها بیدار می شوند و به حرکت در می آیند اما در بسته است چون زمستان است آنها که حرکت کردند باید زیاد غذا بخورند غذای موجود در کندوها را می خورند ولی چون به صحرا نمی روند دیگر غذا وجود ندارد و همه آنها از گرسنگی تلف شده اند.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: یکی دیگر از مصائب صدور مجوز معادن به صورت بی حساب این است که در این منطقه تمام پرنده های بومی که قرن ها در این منطقه زندگی می کردند همه از بین رفتند و این به چرخه محیط زیست صدمه جدی می زند یک کبک سالانه ۱۶۰ کیلو سن گندم و سایر آفت ها را می خورد اما دیگر از صدای کبک صدای باقرقره صدای بلدرچین و صدای توراغیی و از قرقی های محلی خبری نیست وقتی که کبک ریشه کن شد باید برای دفع آفت سم آورده شود وقتی سم و کود زده می شود انسان ها سرطان می گیرند وقتی سرطان می گیرند مجبور به مصرف داروهای آمریکایی می شوند

وی پیشنهاد کرد: تمام سلاح های شکار باید در کل کشور جمع شود دیگر خبری از حیوانات نمانده تا شکار شوند.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: یک مصیبت دیگر این است که چشمه ها خشک شده چون در اثر انفجار مبدأ چشمه ها در زیر زمین ترک برمی دارد و راه آب مسدود می گردد این منطقه چشمه های قدیمی و برکه های ذخیره آب داشت اما حالا همه آنها یک رویا و در حد خاطره است.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: یک مصیبت بزرگ دیگر به خطر افتادن صحت و سلامتی مردم است ذرات معلق در هوا همه جا را فرا گرفته است از هوای پاک روستایی و کوهستانی خبری نیست طبعاً مشکلات تنفسی برای ساکنین درست می شود.

وی تصریح کرد: عجیب این است که ۹۸ درصد ساختمان های جدید که با حمایت بنیاد مسکن درست شده در اثر انفجارات ترک خورده است توجه شود خانه های جدید اینگونه است از خانه های گلی دیگر خبری نیست.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: فقط در روستای جید ۹۰ درصد خانه ها ترک برداشته است یعنی ۷۰ خانه در اثر انفجار ترک برداشته و خطری شده است.

مسئولان خطاکار در صدور مجوز معادن باید محاکمه شوند

آیت‌الله عاملی گفت: آخرین مصیبت خرابی جاده ها در اثر عبور و مرور ماشین های سنگین است فقط یک معدن ۲۰۰ تریلی لاشه برمی‌دارد درآمد روزانه درآمد ماهانه و درآمد سالیانه یک رقم بسیار فوق العاده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ادامه داد: حجم تخریب آنقدر زیاد است که یک کوه را از بیخ و بن برداشته اند و دیگر از آن خبری نیست یک بومی می گوید دو کوه کوچک و بزرگ در منطقه بود از قدیم، اهل محل آنها را به نام پدر و پسر می شناختند اما دیگر از فرزند خبری نیست.

وی ضمن تاکید بر لزوم ورود مستقیم دستگاه قضایی به تخریب های که به محیط زیست صورت گرفته خاطر نشان کرد: در چند سال گذشته اهالی به طور مکرر به مسئولین نامه نوشته اند و با کمال تعجب جوابی نگرفته اند حالا موسم آن است که مسئولان بدانند که مردم بی پناه و بی صاحب نیستند.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: اولاً مدیران صنعت و معدن، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، محیط زیست و فرماندار منطقه آنها که در گذشته در دولت قبل سر کار بودند و مجوز دادند یا تماشا کردند باید مواخذه شوند و اگر مدیران فعلی هم قصور کردند باید مواخذه شوند ثانیاً از دادستان اردبیل می خواهم حالا که مسئولان اجرایی به وظیفه خود عمل نکرده اند مستقیماً وارد ماجرا شود و امید به زندگی را به اهالی منطقه برگرداند.

انقلاب اسلامی غرب را وادار به عدول از اصول خود کرده است

امام جمعه اردبیل با اشاره به اقدام اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی بارها و بارها اتحادیه اروپا و آمریکا را وادار کرده علیه خودشان و علیه اصول، منشور و قوانین قطعی خودشان اقدام کنند و این نشان از نهایت قدرت انقلاب اسلامی و استیصال آنهاست.

آیت‌الله عاملی بیان کرد: وضع جریمه برای حجاب، اجرای رفراندوم برای تخریب گلدسته ها در اروپا، تعطیل کردن کانال های بین المللی ایران، تحریم دارو، راه اندازی داعش، نقض قرارداد های رسمی و بین المللی خروج یک طرفه از پیمانی که به امضاء شورای امنیت سازمان ملل رسیده، جادادن و حمایت مالی از بزرگترین مجموعه تروریستی دنیا یعنی منافقین که ۱۷ هزار نفر را در ایران ترور کرده‌اند.

وی گفت: غمض عین در برابر نقض های وحشتناک حقوق بشر توسط کشورهای هم‌پیمان آنها مثل عربستان مخصوصاً اینکه این هفته حکم اعدام عوض القرنی بزرگ اندیشمند سعودی که بیش از دو میلیون فالوور داشت به خاطر چند انتقاد از دولت صادر کرد، تحریم قضات دادگستری بین المللی مستقر در لاهه به خاطر ایران، بی‌اعتنایی به خروجی صندوق‌های رای در کشورهای طرفدار ایران، اقدام به ترور مخصوصاً ترور شهید سلیمانی که ترامپ آن را رسماً برعهده گرفت و ده ها مورد دیگر که لیست با ذکر آنها طولانی تر می شود و حالا با یک اقدام شنیع تصمیم گرفته اند سپاه پاسداران یعنی یک نیروی نظامی رسمی را در لیست تروریسم قرار دهند.

قدرت موشکی و پهپادی سپاه غرب را عصبانی کرده است

امام جمعه اردبیل بیان کرد: این اولاً از حیث قوانین بین المللی هیچ محمل حقوقی ندارد و نشان از استیصال و عصبانیت است.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: ثانیاً از حیث حقوق عادی هم این کار ایراد دارد چون نمی توانند موردی را پیدا کنند که سپاه در کشورهای دیگر دست به ترور زده است ولی آمریکا بلند شده آمده در عراق دو میلیون، در سوریه ۴۰۰ هزار نفر، در یمن بیش از ۵۰ هزار نفر، در افغانستان نزدیک به ۴۰ هزار نفر را کشته است دولت خودگردان فلسطین اعلام کرد در سال میلادی گذشته رژیم صهیونیستی ۲۲۰ فلسطینی را کشت، ۹ هزار نفر را مجروح، ۶ هزار و پانصد نفر را دستگیر، ۸۳۲ ساختمان را ویران و ۱۳ هزار درخت زیتون را که معیشت فلسطینی ها بود ریشه‌کن کرد.

وی با تبیین رفتارهایی دوگانه اروپایی ها تصریح کرد: این روزها اروپایی ها علیه ایران با عنوان دفاع از حقوق بشر یقه پاره می‌کنند و هم ملت ایران و هم مردم دنیا این سوال برایشان مطرح است که چرا حقوق بشر فقط برای مخالفین آمریکا و اروپا مطرح است و در برابر جنایات اسرائیل هیچ اهمیتی ندارد آنها با حمایت کامل از اسرائیل عملاً به اسرائیل می گویند هر چقدر می توانی بیشتر بکش، بیشتر مجروح کن و بیشتر خانه های فلسطینی را ویران کن این معیار دوگانه لکه ننگ بر پیشانی بشریت معاصر است.

امام جمعه اردبیل وی خطاب به کشورهای غربی ادامه داد: اگر شما سپاه را تعریف و تمجید کنید سپاه باید در صحت و درستی خود تردید کند تعریف و تمجیدی که شما از ارتش اسرائیل و پلیس آن رژیم مجعول دارید حیف است سپاه در همان ردیف قرار بگیرد.

آیت‌الله عاملی افزود: بعد از حادثه عاشورا یزید به ابن زیاد نامه نوشت گفت حالا که حسین را کشتی قدری جلوتر برو خودت را به مکه برسان و عبدالله بن زبیر را که در مسجدالحرام سنگر گرفته او را نیز بکش ابن زیاد در جواب نوشت جناب امیر! دستی که به خون حسین بن علی فرزند پیامبر ملطخ شده حیف است که به خون انسان ناپاکی مثل ابن زبیر ملطخ شود و دو خون در یک کف قرار گیرد.

سپاه نقشه خاورمیانه جدید اروپا را بر باد داد

عضو مجلس خبرگان رهبری با تحلیل چرایی این اقدام اروپایی ها خاطرنشان کرد: در این ماجراها پشت صحنه باید رونمایی شود علت اصلی هجمه به سپاه این است که سپاه با قدرت بی نظیر خود در منطقه هم نقشه خاورمیانه جدید آنها را بر باد داد و هم قدرت موشکی، پهپادی و فضایی ایران را به شدت بالا برد و هم کمر تحریم ها را شکست.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: فقط به عنوان مثال عرض می کنم ما در هر سال ۶۶ میلیارد دلار بنزین وارد می کردیم آمریکا نیاز ما را فهمید و فوراً بنزین را تحریم کرد سپاه فوراً با احداث پالایشگاه خلیج فارس کشور را واردات بنزین بی‌نیاز کرد آنها هر از گاهی برای تحکیم تحریم، به کشتیرانی ما حمله می کردند باز سپاه به میدان آمد و مقابله به مثل کرد الان ایران ۲ نفت کش سنگین خریده نفت ما را با پرچم جمهوری اسلامی در حال تحریم به آمریکای جنوبی می برد آمریکا هم مدام تهدید می کند ولی نمی تواند کاری کند متخصصین ما رفتند پالایشگاه‌های آنجا را اصلاح کردند و با نفت فوق سنگین آنها مخلوط و محصول جدیدی درست کردند این محصول آنجا فروخته می‌شود و پول آن به کشور می آید.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز