تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
سامانه جامع رسانه
اخبار > اهل بازار در ماه رمضان حال نیازمندان را مراعات کنند


کد خبر: ٣٠٣٩٣ تاریخ انتشار:1401/12/20 | ٠٠:٢٠ تعداد بازدید: ...

امام جمعه اردبیل:

اهل بازار در ماه رمضان حال نیازمندان را مراعات کنند

امام جمعه اردبیل گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مصوبه توزیع استانی مالیات بر ارزش افزوده ظلم بزرگی در حق استان‌های محروم کرد.

 آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی تقسیم ارزش افزوده اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی دوباره تصویب کرد که ارزش افزوده به صورت استانی نه ملی تقسیم شود این مصوبه ظلم به استان‌های کم برخوردار است آیا نمایندگان توجه ندارند که کارخانجات بزرگ استان‌های برخوردار از پول ملی درست شده است؟ پس چرا ارزش افزوده آن استانی تقسیم می‌شود؟ آیا امضا این قانون امضا ظلم نیست؟ اگر ارزش افزوده به صورت ملی تقسیم شود ثروت هنگفتی به استان‌های محروم سرازیر می‌شود و بخش مهمی از دردهای بی درمان این استان‌ها حل می‌شود و حتی بعضی از خطرهای امنیتی از آنها دفع می‌شود.

وی اضافه کرد: با این مصوبه، مجلس نباید از توازن بین استان‌ها و مناطق مختلف کشور صحبت کند ما سالهاست که به دنبال حل این مسئله و دفع این ظلم هستیم ولی نمایندگان استان‌های توسعه یافته اصلاً اجازه طرح موضوع را نمی‌دهند اگر این موضوع به یک مطالبه ملی تبدیل شود احتمال تجدید نظر وجود دارد.

امام جمعه اردبیل با اشاره به سفر اخیر رافائل گروسی به تهران بیان کرد: مدیرکل آژانس هسته‌ای بعد از حضور در ایران و مذاکره با مسئولین هسته‌ای ایران گزارش خود را به حکام آژانس هسته‌ای اعلام کرد در این دوره آژانس قطعنامه‌ای ضد ایران صادر نکرد از این معلوم می‌شود که ایران در مذاکره با گروسی که غالباً با سوءظن به ایران نگاه می‌کند تنازلاتی مهم داشته است.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: عدم صدور قطعنامه توسط حکام آژانس علیه ایران اقدام مبارکی است و می‌تواند مقدمات گفت‌وگوی سازنده را فراهم کند هرچند برجام به تعبیر نماینده روسیه در آژانس احتیاج به گفت‌وگو ندارد چون تمام بندهای آن روشن، واضح و شفاف است، او می‌خواهد بگوید سنگ اندازی‌ها در موضوع هسته‌ای ایران همه سیاسی است نه فنی.

وی افزود: آمریکا نیز دو اظهار نظر مهمی داشت اولاً اعلام کرد که از تلاش‌های گروسی برای حل و فصل مسائل هسته‌ای با ایران استقبال می‌کند و از طرفی دیروز آمریکا اعلام کرد که دیپلماسی و مذاکره بهترین راه حل برای حل پرونده هسته‌ای ایران است نتانیاهو نیز بعد از ملاقات با مسئولین آمریکایی گفت من در روزهای گذشته کاملاً احساس کردم که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص پرونده هسته‌ای ایران تغییر موضع داده‌اند.

حق نداریم دشمن را در تحریم و تهدید به طمع بیندازیم

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با تبیین کیفیت تعامل کشورهای اروپایی و آمریکا در مواجه با ایران خاطرنشان کرد: در نوع تعامل اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با ایران یک نکته نباید مغفول بماند آنها هرگاه اوضاع امنیتی ایران را مختل می‌بینند در برابر ما شدیداً گارد می‌گیرند، بیانیه صادر می‌کنند، قطعنامه می‌نویسند، تحریم وضع می‌کنند و وقتی متوجه می‌شوند که ایران زیرساخت امنیتی قوی دارد حاضر به تعامل می‌شوند در حوادث چند ماه اخیر ایران آنها به طمع افتادند و در برابر ایران رفتار خشن داشتند اما وقتی با تحریکات فراوان دیدند برای آنها آبی گرم نشد و از طرفی متوجه شدند که تحقیقات علمی و میدانی ایران در دانش هسته‌ای با سرعت خاص پیشرفت می‌کند مسیر را عوض کردند و این درس بزرگی برای ماست که در عین مطالبه جدی از مسئولین برای اصلاحات اقتصادی و حاکمیت عدالت در تمام عرصه‌ها کاری نکنیم که دشمن به طمع بیفتد و در نتیجه هزینه سنگینی برای کشور درست شود.

آیت‌الله عاملی افزود: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص برجام هرچه تکان بخورند و بخواهند خلاف مفاد آن عمل کنند کاملاً ضایع می‌شوند اخیراً بعضی از موضع‌گیری‌های آنها برای فرار از تعهدات خود در برجام آنها را به اضحوکه تبدیل کرد اخیراً آمریکا و اروپا یک موضع گیری عجیبی در برابر ایران داشتند که اگر کسی با این موضع‌گیری به حال دنیاهای های گریه کند مورد ملامت نیست آنها از برجام یا خارج شده‌ اند یا حتی به یک بند آن عمل نکرده‌ اند با این حال سر ایران داد زدند که چرا ایران به بندهای برجام عمل نمی‌کند و ماده غنی شده را بالا می‌برد.

وی در ادامه تصریح کرد: این نهایت فزون خواهی، قلدری، تفرعن، روحیه استکباری و نهایت بی حیایی است معنای سخن آنها این است که ایران باید یک طرفه به برجام عمل کند انتظار عمل یک طرفه به قرارداد فقط از انسان مختل‌المشاعر سر می‌زند و در تاریخ بشریت حتی یک بار هم اتفاق نیفتاده که یک قرارداد رسمی بسته شود ولی فقط یک طرف ملزم به عمل به آن باشد در آن صورت دیگر عقد، عقد نیست بلکه ایقاع است.

امام جمعه اردبیل گفت: متأسفانه ایران در سابق مدت مدیدی به صورت یک طرفه به برجام عمل کرد آن زمان دلسوزان گفتند که عمل یک طرفه به قرارداد در برجام از طرف ایران درست نیست و آنها را جری می‌کند ولی ایران مدت طولانی یک طرفه به برجام عمل کرد و حتی راکتور آب سنگین را تخریب کرد یعنی بالاترین تنازل را از خود نشان داد و به صورت انفعالی عمل کرد تا اینکه مجلس شورای اسلامی وارد شد و سطح تعهد ایران در برجام را پایین آورد غنی‌سازی در سطح بالا از آن زمان شروع شد و این دقیقاً اقتضای برجام بود در برجام آمده که اگر یک طرف به تعهد خود عمل نکرد طرف دیگر هیچ تعهدی ندارد و لذا آنها که الان داد می‌زنند چرا ایران به برجام عمل نمی‌کند از نظر حقوقی کاملاً خنده دار است و حکایت از نیت ناپاکی دارد.

اسرائیل در عمر 75 ساله خود به ذلت و خفت واقعی افتاده است

آیت الله عاملی با تشریح دشواری‌های این روزهای رژیم غاصب صهیونیستی تصریح کرد: اسرائیل در عمر 75 ساله خود این روزها بدترین روزهای خود را می‌گذراند نسل‌های جدید فلسطینی تمام معادلات را به هم ریخته اند سر کار آمدن یک دولت بسیار افراطی در اسرائیل نیز بر آتش دمیده است درگیری و کشتار و حمله به اردوگاه‌ها این روزها به اوج رسیده است عصیان در نیروهای نظامی اسرائیل برای اولین بار دیده شده است بن غفیر رئیس وزیر امنیت اسرائیل برای اولین بار پلیس اسرائیل را تغییر داد رئیس نیروی هوایی عوض شد کار به جایی رسید که آمریکا و اروپا به اسرائیل می‌گویند کشتار فلسطینی‌ها دیگر بس است!

وی افزود: نتانیاهو برای اولین بار اعلام کرد فاجعه حقیقی و بزرگ در اسرائیل اتفاق می‌افتد کشور من در برابر چشمان من در حال فروپاشی است ما به سمتی می‌رویم که بازگشت از آن ممکن نیست و ما مجبوریم اصلاحات قضائی را کنار بگذاریم هرچند مجلس اسرائیل آن را تصویب کرده است نکته جالب اینکه آمریکا این روزها به طور مدام اظهار می‌کند که در کنار اسرائیل است علت آن جلوگیری از مهاجرت شدید یهودی‌ها از اسرائیل به اروپا و آمریکاست اسرائیلی‌ها به یقین رسیدند که دیگر در اسرائیل آینده‌ای برای آنها وجود ندارد یک حرف عجیبی نیز رئیس جمهور اسرائیل چند ماه پیش اعلام کرد و گفت در طول تاریخ هرگاه یک دولت یهودی تشکیل شده به 80 سالگی نرسیده و ما در حال نزدیک شدن به 80 سالگی هستیم و این در حالی است که هیچ کشور اسلامی در کنار فلسطینی‌ها نایستاده است بلکه علیه فلسطینی‌ها نیز سخن گفتند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: چند سال پیش مفتی عربستان فتوی داد حمله به نظامیان اسرائیل حرام است! فلسطینی‌هایی که با اسرائیل می‌جنگند تروریست هستند! یک مفتی دیگر نیز اعلام کرد فلسطین مال اسرائیل است، این‌ها همه آخوند درباری هستند و عجیب است که کشورهای اسلامی به جای محکوم کردن اسرائیل به ایران هجمه می‌کنند. جان کری در سال 96 در کنفرانس امنیتی مونیخ با صراحت اعلام کرد اسرائیل، عربستان و مصر در دوره اوباما از واشنگتن خواستند که آمریکا به ایران حمله کند!

آیت الله عاملی گفت: در زمان جنگ سوریه کشورهای خلیج فارس به جای مخالفت با دخالت آمریکا در سوریه 25 میلیارد دلار در قبال دست برداشتن از پشتیبانی سوریه به روسیه پیشنهاد دادند اما با جواب رد پوتین مواجه شدند نماینده روسیه در ناتو آن زمان گفت که عربستان آمادگی خود را برای اعطای 50 میلیارد دلار به ناتو برای انجام هرگونه عملیات نظامی علیه سوریه و اسقاط بشار اسد اعلام کرده است. آنها دقیقاً می‌دانستن که با حمله ناتو به سوریه حمام خون به راه می‌افتد و هزاران مسلمان بی گناه جان خود را از دست می‌دهد آیا آنها نمی‌دانند که با مقدمه حرام و شکستن حرمت‌ها و قداست‌ها نمی‌توان به مقصد رسید همچنان که فرعون با استخفاف و با قتل اطفال به جایی نرسید بلکه خود را در طوفان غضب الهی گرفتار ساخت او با لگد خود جنین یک زن حامله از بنی اسرائیل را ساقط کرد زن رو به آسمان کرد و گفت خدایا بیداری یا خوابیده ای؟ خداوند جنازه فرعون را عمداً به ساحل آورد در حالی که همان زن لباس می‌شست او جنازه فرعون را شناخت و به سینه آن موجود ناپاک درآمد آن گاه ندا از آسمان آمد که آیا خدایت بیدار است یا خوابیده است؟ خدای ما اینگونه است.

اهل بازار در ماه رمضان حال نیازمندان را مراعات کنند

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر لزوم دستگیری از نیازمندان در موسم عید گفت: این روزها همه در تکاپوی خرید عید هستند عده‌ای هم هستند که اصلاً معنی عید را نمی‌فهمند سعی کنیم یکه خوار نباشیم و دست آنها را بگیریم حداقل برای آنها مشقت درست نکنیم.

وی افزود: هر سال در آستانه ماه مبارک رمضان در غالب کشورهای اسلامی فروشندگان و مغازه‌داران و کسبه قیمت اجناس خوراکی را پایین می‌آورند تا حرمت ماه رمضان و حرمت مهمانان خداوند را حفظ کنند اما بعضی از فروشندگان در کشور ما ماه رمضان را فرصت خوبی برای کسب درآمد بیشتر می‌دانند و از اضطرار مردم سو استفاده می‌کند این کار هم جهت اخلاقی و هم از جهت شرعی بسیار کار ناپسندی است و قطعاً تبعات بد در سرنوشت انسان دارد.

آیت الله عاملی گفت: ارزش، قدر و قیمت یک جامعه و یک فرد در حال اضطرار معلوم می‌شود بیمار نسبت به دکتر مضطر است جامعه به محتکر محتاج و مضطر است یک جنس که نایاب شد همه مضطرند کسی که آبرویش در خطر است مضطر است مدیون غیر عمدی مضطر است امروز قشر عظیمی از جامعه ما نسبت به قیمت ارز و سکه مضطر است که اینجا قدرت روحی لازم است قدرت روحی مال امیرالمومنین است که می‌فرماید اگر اقالیه سبعه را به من بدهند به یک مورچه ظلم نمی‌کنم.

امام جمعه اردبیل در بخش‌های دیگر بیانات خود گفت: خداوند در روز قیامت در آن وانفسای وحشتناک سه عنایت بزرگ دارد با عده‌ای تکلم می‌کند به یک عده نگاه خاص می‌کند یک عده را از لوث گناهان تطهیر می‌کند این عنایات بزرگ شامل یک طایفه نمی‌شود و آنها کسانی هستند که دین خود را ارزان فروختند.

وی با اشاره به خطرات و حوادث احتمالی در چهارشنبه سوری بر لزوم توجه خانواده‌ها در این باب تاکید کرد و افزود: چهارشنبه سوری در پیش است والدین محترم در خصوص بچه‌ها دقت کنند که نقص عضو نشوند این نوجوان بعد از اینکه بالغ شد علیه شما در اندرون خود موضع خواهد گرفت و خواهد گفت پدر و مادر!، من نابالغ بودم متوجه نبودم اما شما چطور راضی به نقص عضو من شدید؟

وی با نقل یک حکایت اخلاقی مربوط به شب چهارشنبه سوری خاطر نشان کرد: آقای پهلوانی هر شب چهارشنبه به محضر علامه می‌رفتند و معارف مهمی از او می‌گرفتند در این خصوص می‌فرماید شب چهارشنبه 8 صفر 1393 هجری قمری وقتی استاد وارد اتاق شدند لبخندی زدند و فرمودند گفتیم امشب نمی‌آیند چون آن شب به اصطلاح چهارشنبه سوری بود و در کوچه‌ها بچه‌ها آتش روشن کرده بودند و پیاله زیر چادر گرفته و درب خانه‌ها گدایی می‌کردند عرض شد امشب ما هم پیاله‌ی گدایی را آورده ایم، شب گدایی است.

وی در خاتمه گفت: در شب چهارشنبه سوری و نظایر آن در عین شادی سعی کنیم با پیاله گدایی در درگاه خداوند سهم خوبی از عنایت و معنویت کسب کنیم.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز