تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > مخازن کتابخانه‌های استان اردبیل با ۹۵۰ هزار نسخه کتاب تجهیز شد


کد خبر: ٢٧٥٦٠ تاریخ انتشار:1398/04/12 | ٠٦:٢١ تعداد بازدید: ...

مخازن کتابخانه‌های استان اردبیل با ۹۵۰ هزار نسخه کتاب تجهیز شد

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: به منظور دسترس‌پذیر کردن کتاب برای اقشار مختلف به ویژه برای کودکان مخازن کتابخانه‌های عمومی در سطح استان با بیش از ۹۵۰ هزار نسخه کتاب تجهیز شد.

به گزارش سبلان نیوز ، نشست بررسی فعالیت‌های کتابخانه‌ای و فرهنگی شهرستان پارس‌آباد در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل، فرماندار و امام جمعه پارس‌آباد برگزار شد.

توجه ویژه به بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در این نشست با اشاره به اجرای برنامه‌های متعدد کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد اظهار داشت: حمایت‌های بی‌دریغ امام جمعه این شهرستان از برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی پارس‌آباد به ویژه جشنواره کتابخوانی رضوی  شاسته قدردانی است.

پروانه رضاقلیزاده گفت: بیش از چهار هزار نفر از اهالی شهرستان پارس‌آباد در بخش‌های مکتوب و آنلاین نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده‌اند که نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک مرکز فرهنگی تاثیرگذار در تمام نقاط استان بیان کرد: جهت‌گیری برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی به منظور گسترش و تعمیق ارتباط بین مردم و کتابخانه‌ها ست.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با بیان اینکه نهادینه کردن فرهنگ مطالعه باید از دوران کودکی آغاز شود، افزود: کتاب باید به عنوان یک کالای ضروری در سبد اقتصادی خانواده‌ها قرار گیرد.

رضاقلیزاده از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه به ویژه برای کودکان در کتابخانه‌های عمومی خبر داد و گفت: در این راستا و به منظور دسترس‌پذیر کردن کتاب برای اقشار مختلف به ویژه برای کودکان مخازن کتابخانه‌های عمومی در سطح استان با بیش از 950 هزار نسخه کتاب تجهیز شده و در سال‌های اخیر به بخش کودکان توجه ویژه‌ای شده است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با اشاره به نقش کتابخانه‌ها در جامعه اظهار کرد: در عصر حاضر کتابخانه‌ها سهم بسزایی در توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه دارند.

وی با بیان اینکه در کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های خوبی برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان انجام می‌شود، افزود: کتابخانه‌های عمومی نقش مهمی در حفظ و پیشرفت فرهنگ، خود آموزی و غنی کردن اوقات فراغت ایفا می‌کنند.

رضاقلیزاده با اشاره به آسیب‌های اجتماعی و سرمایه‌گذاری‌های دشمنان برای تهاجم فرهنگی در ایران تصریح کرد: امروزه با توجه به هجمه‌های دشمنان علیه ایران اسلامی باید امر کتاب و کتابخوانی در جامعه به عنوان بزرگترین و مهم‌ترین برنامه ‌ها شناخته شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: سال گذشته بیش از 100 هزار نسخه کتاب موجود در مخازن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بیش از چهار هزار و 900 بار به امانت سپرده شده که نشان از فعالیت سطح بالایی از توجه به بحث کتابخوانی در شهرستان دارد.

وی با اشاره به تخصیص 800 میلیون ریال در سال 97 توسط شورای برنامه‌ریزی برای تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های عمومی شهرستان پارس‌آباد گفت: بیش از هفت میلیارد ریال برای ساختمان کتابخانه جدید توسط فرماندار پارس‌آباد اعتبار گذاشته شده است و امیدواریم با تامین اعتبارات دیگر از محل اعتبارات استانی و ملی شاهد تکمیل سریع این مجموعه فرهنگی نیز باشیم.

پارس‌آباد نیازمند توسعه فضاهای فرهنگی و کتابخانه‌ای است

امام جمعه اردبیل نیز در این دیدار داشتن جامعه سالم را نیازمند ارتقای فرهنگی جامعه دانست و اظهار داشت: افزایش سرانه مطالعه یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه فرهنگی محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام سیدسعید رشادی افزود: این شهرستان با بیش از 70 هزار نفر جمعیت نیازمند توسعه فضاهای فرهنگی و کتابخانه‌ای است و انتظار می‌رود دراین زمینه اقدامات اساسی انجام شود.

وی گفت: از آنجایی که در دنیای امروز توسعه زیرساخت‌های عمرانی یکی از مولفه‌های اصلی توسعه یافتگی محسوب می‌شود و مباحث عمرانی و وجود فضاهای فیزیکی بستری اولیه برای شکل‌گیری فعالیت‌های مختلف است بنابراین در تخصیص بودجه‌های عمرانی برای مراکز فرهنگی باید به صورت ویژه توجه شود.

امام جمعه پارس‌آباد تصریح کرد:  کتابخانه مرکزی پارس‌آباد با بیش از 30 درصد پیشرفت فیزیکی به دلیل اختصاص کمتر بودجه در سال‌های گذشته پیشرفت کمتری داشته است و با توجه به انتظارات و مطالبات بحق مردم لازم است برای تکمیل این پروژه برنامه‌ریزی شود.

اختصاص 7 میلیارد ریال برای تکمیل کتابخانه مرکزی پارس‌آباد

فرماندار شهرستان پارس‌آباد نیز در این دیدار استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و مفاخر شهرستان پارس‌آباد را ضروری دانست و اظهار کرد: با ایجاد رابطه دوطرفه بین کتابخانه‌های عمومی و نویسندگان، شعرا، اساتید دانشگاه و فرهیختگان شهرستان و اجرای برنامه‌های کتابخوانی تخصصی برای اقشار مختلف می‌توان در راستای نهادینه کردن مطالعه تلاش کرد.

علی علایی از اختصاص 7 میلیارد ریال برای تکمیل کتابخانه مرکزی پارس‌آباد و تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های این شهرستان خبر داد و گفت: به منظور تامین بودجه مورد نیاز پروژه کتابخانه مرکزی پارس‌آباد رایزنی‌های لازم را با مسئولان مربوطه استانی انجام خواهم داد.

وی بیان کرد: توجه به کتابخانه‌های عمومی به عنوان مکانی امن برای مطالعه دانش‌آموزان و محل تامین منابع علمی و تغذیه فکری کاملا سالم برای اقشار مختلف ضروری است.

فرماندار شهرستان پارس‌آباد افزود: در شرایطی که عده‌ای با گرایش‌های متفاوت سعی در گمراه کردن اقشار مختلف با انتشار محتوای پوچ و غیراخلاقی در فضاهای مختلف از جمله فضای مجازی را دارند، باید با فضاسازی در کتابخانه‌ها و اجرای برنامه‌های مناسب، نسبت به تربیت انسان‌های فرهنگی و شهروندان بافرهنگ اقدام کرد.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با حضور در شهرستان پارس‌آباد، ضمن بازدید از کتابخانه‌های عمومی و شرکت در برنامه‌های کتابخوانی این شهرستان با کتابداران این شهرستان دیدار کرد.

شرکت در نشست کتابخوان کتابخانه روستایی ایران‌آباد شهرستان پارس‌آباد و بازدید از کتابخانه‌های عمومی تازه‌کند، شهید باهنر، شهید رجائی و برگزاری نشست صمیمی با کارکنان و کتابداران  شهرستان در زمینه مسائل مختلف کتابخانه‌های عمومی ز دیگر برنامه‌ها در شهرستان بود.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز