تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > ‌پیشتازی بسیج اردبیل در ورود به عرصه سازندگی


کد خبر: ٢٦٨٤١ تاریخ انتشار:1397/09/09 | ٢١:٠٥ تعداد بازدید: ...

‌پیشتازی بسیج اردبیل در ورود به عرصه سازندگی

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: ‌ بسیج با ورود به عرصه سازندگی و پیشتازی و پیشروی در این عرصه به خود و فرمان امام بالیده و تمامی این فعالیتها و جهاد را برای خود و هم‌جبهه‌های خود یک افتخار و ارزش می‌داند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل  اصغر عباس‌زاده

 به گزارش سبلان نیوز اصغر عباس‌زاده   اظهار داشت: تلاش شبانه‌روزی اتاق فکر دشمن با تاکتیک‌های روانی و جنگ نرم سعی در انحراف اذهان عمومی ملت کشور ما در حال‌حاضر قابل مشاهده و غیرقابل انکار است ولو مردم کشور ما همان مردمی هستند که در ابتدای انقلاب مردانه جنگیدند و امروز هم در هر زمانی که نظام و انقلاب به این مردم نیاز داشتند در صحنه حاضر شده و تا پای جان پای آرمانهای انقلاب و نظام ایستادند.

مردم ایران هم‌اکنون نیز در بسیاری از حوادث و جریانات انحرافی در داخل جلوتر از خواص و بهتر از خواص پیش آمده و قدم به عرصه مبارزه با دشمن گذاشته‌‌اند، که شاید در این میان اندک و معدود افرادی باشند به عنوان پیاده‌نظام دشمن که نقشه پیاده‌سازی توطئه‌های دشمن را در سر داشته باشند.

 

به عنوان یکی از سکان‌داران در سپاه عظیم پاسداران نمره‌ای که به فعالیت چهار دهه سپاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می‌دهید چه نمره‌ای است؟

عباس‌زاده: در بحث ارزیابی فعالیت و عملکرد سپاه در طول این چهل سال نمی‌توان نمره مشخصی به این جبهه مردمی و بسیجی دارد اما ما به خوبی شاهد هستیم که کارنامه سپاه در عرصه سازندگی و محرومیت‌زدایی حداقل درخشان‌تر است به گونه‌ای که این نهاد همواره در کنار سایر سازمانها و ارگان ها حضور داشته و به عنوان یک هم‌پا و هم‌راه مسیرهای سخت با حضور فشارهای دشمن را پیموده است.

به عنوان یک جمله کوتاه می‌توان این جمله را بگویم که در زبان عامیانه معمولا ما می‌گوییم به درختی سنگ می‌زنند که محصول زیادی داشته باشد پس نمی‌توان همواره منظر و وجهه منفی مسئله را پردازش کرد چرا که ما می‌توانیم به خود ببالیم که انقلاب ما به درجه‌ای از کمال و سرافرازی رسیده است که دشمن لحظه‌ای از فکر فروپاشی آن بیرون نمی‌آید.

 

با اذعان به این موضوع که بسیج و افعال این قشر در بین مردم آنطور که باید شناخته نشده و جا نیفتاده است برنامه‌های پیش روی سپاه استان اردبیل در هفته بسیج برای معرفی هرچه بیشتر و بهتر این قشر زحمت‌کش به همه آحاد، اقشار و اصناف چیست؟

عباس‌زاده: باتوجه به اینکه هفته بسیج و سالروز تشکیل بسیج مستضعفین برای همه ما دارای ارزش و جایگاه اعظمی است می‌بایست از تمام ظرفیت خود در طول هفته بسیج برای تبیین گوشه‌ای از زحمات و جانفشانی‌های شجره طیبه این قشر زحمتکش به عنوان میراث گرانبهای حضرت امام و امت استفاده کنیم چرا که در اصل بسیج و فعالیتهای آن در منظر و اذهان ملت به معنای واقعی مفقود و مسکوت مانده است.

بسیج به عنوان حامی و یاور تمامی صنف‌های جامعه در تمامی دوران‌ها اقدامات اساسی در عرصه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، عقیدتی و اجتماعی انجام داده و ما سعی داریم تا در طول این یک هفته با برجسته‌سازی تمامی افعال این قشر زحمتکش اما پنهان مانده از چشم‌ها برنامه‌هایی متناسب همین حوزه‌ها برگزار کنیم به طوری که مهمترین و نخستین ویژگی فرهنگ بسیجی بعد دفاعی بسیج است؛ چرا که در طول هشت سال دفاع مقدس بسیج در جنبه دفاعی و جنگ سخت بیشترین نقش را ایفا کرده است و دقیقا به این دلیل بود که امام راحل فرمودند که بسیج یک افتخار و ارزش است و از خدا می‌خواهم که مرا با بسیجیان محشور گرداند.

امروز هم بسیج همان بسیج 4 دهه گذشته است و هیچ تفاوتی از بعد محتوایی و رویه با آن دوران نکرده چرا که ما می‌بینیم امروز هم دلاورمردان تیپ 37 در شمالغرب کشور در مقابله با اشرار مبارزه دارند و در ادامه در رزمایش‌های سراسری بیشترین حضور را داشته‌اند و مایه نشاط و امید در سطح اجتماع و استان شدند که قطعا دیدگاه امام و صدور فرمان تشکیل بسیج در واقع به تاسی از رسول اکرم و تاریخ صدر اسلام بوده است و با تعمیق‌سازی همین موضوعات می‌توان به اصل این جمله پی برد.

همانطور که در اصول 150 و 151 قانون اساسی که به تشریح وظایف بسیج و سپاه اختصاص داده شده وظیفه بسیج حفاظت از دستاوردهای انقلاب ذکر شده است و این دستاورد می‌تواند اقتصادی، سیاسی،‌ فرهنگی،‌ نظامی و بسیاری دیگر از محتواها باشد مشاهده می‌کنیم که بسیج در تمامی این عرصه‌های حضوری پویا و فعال داشته است و گاه حتی فراتر از وظیفه و رسالت خود را انجام می‌دهد که این نه منت بلکه برای این قشر یک مدال افتخار می‌باشد.

 

آیا ورود بسیج به عرصه سازندگی و حتی مرزهایی فراتر از آن تحمیل فشار بر خود یا بد عادت کردن نهادها، سازمانها و جبهه‌های مسئول در عرصه‌های مشخص و معین نیست؟

عباس‌زاده: بسیج با ورود به عرصه سازندگی و پیشتازی و پیشروی در این عرصه به خود و فرمان امام بالیده و تمامی این فعالیتها و جهاد را برای خود و هم‌جبهه‌های خود یک افتخار و ارزش می‌داند.

همانطور که شما هم می‌دانید مهمترین بعد فرهنگ بسیجی بعد دفاعی است باتوجه به بعد دفاعی رهبر فرمودند که بسیج برای جوانان شورآفرین، برای دشمنان بیم‌آفرین و برای دوستان امیدآفرین است و همین جمله مقام معظم رهبری می‌تواند معنای پرباری را به همراه داشته باشد که درک و فهم معنای این جمله در واقع ارزش و جایگاه بسیج را آشکار می‌سازند.

ویژگی دوم بسیج بعد انعطاف‌پذیری آن است؛ یعنی بسیج دیروز در جنگ سخت بود امروز در بحث امداد و نجات محرومان قدم نهاده و نقش پشتیبانی دارد و همچنان نقش آفرینی می‌کند به تعبیری و به گفته مقام معظم رهبری بسیج سیاسی است اما سیاست‌زده نیست؛ یعنی بسیج در تمامی عرصه‌ها حضور دارد اما زیر بیرق نهادی مشخص نیست و خط مشی آن برای خود و اعضای آن به خوبی ترسیم شده است.

بعد سوم بسیج بعد علمی آن است که به تاکید اکثر بزرگان و مقام معظم رهبری بعد علمی و تقویت و تشریح بعد علمی بسیج بسیاری حائز اهمیت بوده به گونه‌ای که در تاریخ اسلام بزرگان و مشاهیر بسیاری با اندوخته علمی بالا در جبهه‌های حق علیه باطل حاضر شده و برای کشور خود جنگیدند به طور نمونه دکتر چمران بزرگترین بسیج عالم و صاحب نظر ما بودند که از دانشگاه بروکلین آمریکا در رشته پلاسمای هسته‌ای فارغ‌التحصیل شده و با گنین اندوخته دانشی سلاح به دست گرفته و روزی در جبهه‌ها برای این کشور و این ملت جنگید، و سایر عزیزان و الگوهایی که به مقام وزارت و صدارت رسیدند اما در نیاز کشور باز هم جانانه در صحنه‌ها حاضر شدند.

 

در طول هشت ماهه 97 بسیج سازندگی استان اردبیل چه اقداماتی در نقاط مختلف استان، نقاط صفر مرزی و مناطق محروم و دورافتاده انجام داده‌ است؟

عباس‌زاده: امروزه به حول و قوه الهی بسیج در 22 قشر از مدارس تا دانشگاه فعالیت دارد به طوری که ما در کشور بسیج دانش‌آموزی،‌ بسیج دانشجویان، بسیج اساتید، بسیج فرهنگیان، بسیج طلاب، بسیج رسانه، بسیج پزشکان و بسیاری از بسیجیان سایر اقشار و اصناف را داریم که هر کسی با هر سلیقه و دید و تخصصی که در اختیار دارد می‌تواند حضور داشته و به ایفای نقش بپردازد؛ به تعبیری می‌تواند زکات داشته خود را پرداخته و دیگران را نیز در برکات و آثار آن سهیم کند.

یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت بسیج که مقام معظم رهبری نیز مکررا به آن تاکید داشته است بعد اقتصادی بسیج است که خوشبختانه امروز به پشتیبانی حق تعالی بسیج پیشتاز این امر بوده و در اقتصاد مقاومتی بیشترین نقش را داشته است به طوری که در 8 ماهه نخست امسال بسیج سپاه استان 275 گروه جهادی سازماندهی کرده است که از مجموع این تعداد 53 گروه در قالب بسیج دانشجویی در مناطق محروم بوده و 21 فعالیت عمرانی را انجام داده است.

 139 اکیپ پزشکی عمدتا عمومی و بعضا متخصص با 182 میلیون تومان هزینه در مناطق محروم حضور داشته و به ایفای نقش پرداختند که در عرصه محرومیت زدایی سپاه استان اردبیل در قالب بسیجیان 170 پروژه با اعتباری بالغ بر 150 میلیارد ریال تکمیل، به بهره‌برداری رسانده است به طوری که در ادامه این خدمات و این سازندگی‌ها دو درمانگاههای تخصصی سپاه؛ درمانگاه‌های امام سجاد و امام رضا (ع) استان اردبیل به 600 هزار نفر خدمات درمانی و پزشکی ارائه کردند.به اضافه این خدمات برای 850 نفر زمینه آموزش در چارت فعالیت در عرصه پرورش قارچ، ماهی مشاغل خانگی و قالیبافی و غیره مهیا شده است تا بعد از گذراندن دوره مشخص افراد صاحب ایده در بسیج ایفای وظیفه کنند./تسنیم

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز