تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
سامانه جامع رسانه
اخبار > دولتی که مایه‌ی تجربه و عبرت آیندگان شد


کد خبر: ٢٨٧٦٥ تاریخ انتشار:1400/05/08 | ٢٣:٥٩ تعداد بازدید: ...

نگاهی به آخرین دیدار دولت روحانی با رهبر انقلاب ؛

دولتی که مایه‌ی تجربه و عبرت آیندگان شد

آخرین دیدار هیئت دولت دوازدهم با رهبر انقلاب برگزار شد. دیداری که قدری متفاوت‌تر از دیدارهای پایانی دولت‌های ششم، هشتم و دهم بود و رهبر انقلاب آیندگان را به استفاده از تجربه دولت دوازدهم فراخواندند.

آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب با دولت دوازدهم صبح امروز در حسینیه امام خمینی(ره) انجام شد. دیدار پایانی روسای جمهور با رهبری سنتی است که در ادوار گذشته همواره تکرار شده است. دیداری که برای قدردانی از زحمات هشت ساله مدیران ارشد اجرایی برگزار می‌شد. بررسی آخرین دیدارهای رهبر انقلاب با دولت‌های هشت ساله، چند محور تقریباً مشترک داشت که می‌توان در عناوین ذیل تقسیم‌بندی کرد.

 
 تقدیر و تشکر از تلاش‌های ۸ ساله ضمن  اشاره به ناکامی‌ها: برای مثال ایشان رد آخرین دیدار با دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی ضمن بیان اینکه " من به شما به خاطر این زحمت هشت ساله، «خسته نباشید» عرض می‌کنم... در همه زمینه‌ها خیلی زحمت کشیدید، خیلی کار کردید و حقیقتاً کشور را پیش آوردید"، فرمودند: "من نمی‌خواهم بگویم که همه آرزوهای ما برآورده شده است. از قبیل مسائل مربوط به عدالت اجتماعی و مسائل مربوط به قشرهای گوناگون، کارهای زیادی وجود دارد که بایستی به مرور انجام گیرد و ان‌شاءاللَّه دولتهای بعدی آنها را انجام خواهند داد."
 
ایشان در آخرین دیدار با دولت سید محمد خاتمی نیز مجدداً به همین نکته اشاره کردند: " ما همیشه باید در ناکامی‌ها در درجه‌ی اول خود را مخاطب قرار دهیم... ما در درجه‌ی اول باید خود را در همه‌ی چیزهایی که به نظرمان ناکامی و بی‌توفیقی می‌آید، مخاطب قرار دهیم؛ ولی به هر حال شکر الهی را با این همراه کنیم و اجر الهی را برای کاری که به‌خاطر او انجام می‌گیرد، مسلّم بدانیم. بنابراین من به سهم خودم - آن مقداری که شاهد تلاشهای شما بودم - از شما تشکر می‌کنم. "
 
تلاش برای امتداد خدمت در مسئولیت‌های دیگر: یکی دیگر از نکات برجسته در این دیدارها، تاکید رهبر انقلاب بر امتداد مسئولیت‌پذیری و تلاش برای خدمت است. در آخرین دیدار با هیئت دولت ششم فرمودند: "شما همه، باید آماده باشید که در جاهای مختلف - چه در دولت آینده، چه در حواشی دولت، چه در کارهای اساسی که مربوط به امور کشور است - خودتان را آماده خدمتگزاری بدانید و قرار دهید. این، وظیفه ماست. این مشاغل، مناصب و عنوانها، فی نفسه ارزشی ندارد. "
 
این نکته در دیدار با دولت آقای خاتمی نیز تکرار می‌شود: "شما دوستان در پایان دولت، مأموریتتان تمام می‌شود؛ اما مسؤولیت‌های شما تمام نمی‌شود. انسان در محیط اسلامی هیچ‌گاه از مسؤولیت فارغ و خالی نیست؛ همیشه دارای مسؤولیت است؛ منتها مسؤولیت‌ها متفاوت است. "
 
آیت‌الله خامنه‌ای در آخرین دیدار با هیئت دولت دهم نیز مجدداً بر این نکته تصریح کردند: "رشته‌ی خدمت را رها نکنید. همه‌ی تلاشها منحصر نیست در فلان وزارتخانه یا فلان مسئولیت در دولت؛ نه، صحنه‌ی کشور صحنه‌ی تلاش است، صحنه‌ی کار است، صحنه‌ی فعالیت است ..."
 
تجربه‌ و عبرتی که از تلاش‌ها پررنگ‌تر شد
دیدار امروز رهبر انقلاب با هیئت دولت دوازدهم اما قدری متفاوت با آخرین دیدارها با دولت‌های هشت ساله پس از دفاع مقدس بود و نکته‌ی پررنگ در این دیدار، تاکید بر تجربه‌ای است که می‌تواند چراغ راه دولت بعدی باشد. در حقیقت اگر در آخرین دیدارها با دولت‌های قبل ستایش از تلاش‌ها و مسئولیت‌ها پررنگ بود اما در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش‌ها، تکیه‌ی کلام بر تجربه‌ای بود که میراث دولت روحانی است.
 
دولت آقای روحانی در سال ۹۲ با شعار مذاکره و نشان دادن مزیت نسبی در دیپلماسی توانست به پیروزی دست یابد و در عرض ۱۰۰ روز در زمینه مذاکرات هسته‌ای  توافق ژنو را امضا کند. مجموع مذاکرات دولت آقای روحانی با ۵+۱ منجر به امضای قرارداد برجام شد اما با نقض این پیمان از سوی آمریکا و همچنین عدم انجام تعهدات توسط کشورهای اروپاییِ عضو برجام و همچنین ناکامی دولت در پیشبرد دیپلماسی فعال با سایر کشورها، موجب شد درحالی پاستور را ترک کنند که در شاخص‌های اقتصادی بدترین دولت بعد از انقلاب هستند.
 
علاوه بر اینها مشکلات ناشی از کمبود برق و همچنین بحران آب در خوزستان و دیگر نواحی کشور، موجب شده تا دولت آیت‌الله رئیسی در سخت‌ترین شرایط عهده‌دار کشور شود. این ناکامی‌ها و ضعف‌ها را می‌توان ناشی از رویکرد غلط دولت روحانی در اعتماد به غرب و مذاکره برای حل مشکلات کشور دانست. دولت آقای روحانی در دوسال ابتدایی تمام پتانسیل خود را معطوف به مذاکره برای عقد قرارداد برجام کرد و بعد از امضای برجام نیز مجدداً به دنبال نقد کردن چک برجام بود. چکی که از قضا از اساس بی‌محل هم بود!
 
با خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷، مجدداً تلاش این دولت معطوف به مذاکره با ۴+۱ برای انجام تعهدات از سوی سایر طرف‌های برجام بود. در حقیقت مذاکره برای نیل به اهداف مذاکره‌ی قبلی انرژی بسیاری را از دستگاه دیپلماسی گرفت و سایر بخش‌های کشور نیز چشم به این داشتند که شاید از رهاورد این مذاکرات شاهد گشایش اقتصادی باشیم. این تلاش‌های بی ثمر منجر به این شد که دولت فعلی با تورم بالای  ۴۴/۲، نرخ بیکاریِ ۸.۸ و نرخ رشد اقتصادی نزدیک به صفر و حتی منفی دولت را تحویل دهد.
 
این شرایط موجب شد تا آیت‌الله خامنه‌ای برای جلوگیری از احتمال تکرار این تجربه ناخوشایند برای دولت‌های بعدی این واقعیت را هشدار دهند که برای برون رفت از مشکلات توجه به ظرفیت‌های داخلی و معطل نگه نداشتن کشور مهم است چراکه ماحصل ۸ سال تکیه به غربی ها نه تنها سودی برای کابینه یازدهم  ودوازدهم نداشت بلکه خاطره تلخی از آنها در ذهن مردم نقش بست.
منبع: تسنیم

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1400/07/01 3:3
0
0
کشوری به اسم جمهوری آ ذر بایجا ن وجود ندا رد با کو یک ایا لت تصرف شده تو سط ا مپرا طو ری عثما نی است مردم با کو یا مست هستند یا می رقصند - ۲۵ سال پیش خود تر کیه قره با غ را با سیاست به تصرف ارمنی ها در آ ورد تا پا ی آ ذری ها ی ایرا ن را هم به فتنه بکشد و با اندا ختن جنگ مذهب در دراز مدت تر کیه نه تنها آ ذر با یجا ن بلکه تما م شما ل ایرا ن را به تصرف در بیا ورد و خوا ب امپرا طوری عثما نی که تصرف آ سیا ی مر کزی است و آ ن خوا ب را قشو ن قزلباش اردبیلی در چا لدرا ن نا بو د کر ده بود دوباره عملی کند - الا ن معا دله سیا ست خا ور میا نه فرق می کند لا بی صهیو نیزم همرا ه غرب و متحدا ن قوی مثل عربستا ن - مصر اردن اما را ت پا کستان و پان عربیزم با هم علیه ایرا ن با متحدا ن ضعیفش ( که حزب الله - علوی ها ی سوریه - قشون بدر عراق و گروه کوچک فاطمیون است ) جبهه تشکیل دا ده اند و پا ن تر کیزم و جریا ن تجزیه کننده ها ی ایرا ن که نژ اد پرستی کرد ها و پا ن عرب ها ی ایرا ن با سلطنت طلب ها - بها یی ها - رجوی پرستها - هم با اسرا ییل متحد هستند تا در تجزیه ایرا ن لقمه بزرگتری بدست بیا ورند اینجا ادا مه جنگ پا ن عرب علیه اما ما ن شیعه - علیه ایرا ن - ادامه جنگ چا لدرا ن با امپرا طوری متجا وز عثما نی است که اردوغا ن بعد از فتح و تصرف با کو تشنه تر شده و فرصت ها ی بیشتری میبیند تا با بازی بو قلمون صفتی بین شرق و غرب پول بیشتری به جیب بزند و متا سفا نه ۴۰ سا ل تا ریخ انقلا ب ایرا ن تمر کز را روی فلسطین و اسرا ییل گذا شته بی خبر که متجا وزا ن اصلی همسا یگا ن سنی ایرا ن هستند و امپر یالیزم هم خوب سیا ست با زی می کند و لی اردو غا ن عصبا نی است خودش که در اصل نو کر است می خوا هد اربا ب و مستبد منطقه با شد جمهوری پو شالی آ ذر با یجان توسط لابی اسرا ییل و عثما نی ادا ره می شود و ده میلیون مردم این کشور نصف شا ن نیرو ها ی نظا می و دو لتی عثما نی تر کیه هستند و خود این ملت شصت سال زیر استبداد شوروی بو دند و هویت و تا ریخ را ازدست دا ده ند و نا سیو نا لیزم ارا منه هم با رو س ها هم دست بو دند - حال بیست میلیون آ ذری در ایرا ن همزما ن با نا سیو نا لیزم سلطنتی - بها یی فا رس هم با ید مقا بله بکند که آ ذری ها را تر ک خر می نا مند - الا ن این دختری به اسم مسیح در رسا نه ها علم کر ده اند جنگ تبلیغا تی روا نی با بو د جه هنگفت را ه اندا خته اند - متا سفا نه در ایرا ن هم حقه با زا ن با رنگ مذهب و انقلا بی و اقا زا ده بازی و فساد ادا ری کشور را با زمین خواری و غیره نا بو د می کنند که بحث فکر دو با ره در مو رد اوایل انقلا ب و اهدا ف هست که ا نجا م نمی گیرد
کاربر مهمان
1400/06/23 0:37
0
0
After 42 years must rethink https://www.youtube.com/watch?v=skWerDz44BY https://www.youtube.com/watch?v=VrsNwgC6txo
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز