تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > زیرساخت‌های گردشگری عشایر در اردبیل فراهم می‌شود


کد خبر: ٢٧٣٠١ تاریخ انتشار:1398/01/19 | ٠٠:٢٠ تعداد بازدید: ...

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل:

زیرساخت‌های گردشگری عشایر در اردبیل فراهم می‌شود

امام جمعه اردبیل گفت: جشنواره کوچ عشایر به صورت ویژه و باشکوه نیمه شعبان در دشت مغان برگزار می‌شود و دستگاه‌های اجرایی باید با برنامه‌ریزی اساسی این جشنواره را برپا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل   نادر فلاحی

به گزارش سبلان نیوز ، آیت‌الله سیدحسن عاملی   در جلسه هماهنگی جشنواره کوچ عشایر در اردبیل اظهار داشت: طبق تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های انجام یافته جشنواره کوچ عشایر به صورت ویژه و باشکوه نیمه شعبان در دشت مغان برگزار می‌شود و دستگاه‌های اجرایی باید با برنامه‌ریزی اساسی این جشنواره را برپا کنند.

وی با اشاره به این که این جشنواره به صورت ملی برگزار می‌شود و حتی انتظار می‌رود از عشایر کشورهای دیگر در این جشنواره حضور یابند بیان کرد: قابلیت‌های دشت مغان باید به همگان معرفی شود.

عاملی بیان کرد: باید هر چه سریع‌تر مکان‌یابی جشنواره کوچ عشایر  به صورت علمی انتخاب شود و یک مکان بکر و مناسب برای برپایی این جشنواره انتخاب شود چرا که این جشنواره بسیار حائز اهمیت است.

امام جمعه اردبیل گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های مربوطه برای این جشنواره از ظرفیت‌های مربوطه استفاده و از معاون رئیس جمهور دعوت به عمل آورند چرا که این جشنواره نماد عشایر بوده و این مسئله باید به صورت ویژه تبیین و اطلاع‌رسانی شود.

عاملی از برنامه‌ریزی واگذاری زمین به عشایر خبر داد و گفت: این طرح نیز ویژه بود و باید مسئولان به این امر اهتمام ویژه‌ای داشته  باشند.

وی بیان کرد: برگزاری مسابقه‌های سنتی با آداب و رسوم عشایر مبنای کار قرار گیرد و توانمندی عشایر استان نیز به همگان معرفی شود.

امام جمعه اردبیل گفت: عشایر نقش اساسی در رونق تولید دارند و ما قدردان تلاش‌ها و زحمات عشایر دشت مغان هستین که شبانه‌روز برای توسعه و پیشرفت کشور تلاش می‌کنند.

عاملی خواستار رونمایی کتاب‌های عشایر که توسط نویسندگان طراز اول دشت گردآوری شده بود شد و بیان کرد: باید این کتاب‌ها نیز معرفی شود چرا که عشایر با داشتن این ظرفیت‌ها باید به همگان معرفی و شناسانده شوند.

وی بیان کرد: در این جشنواره باید از عشایر کشور دعوت شود و نیاز است در این زمینه برنامه‌ریزی هدفمندی توسط دستگاه‌های مربوطه مبنای کار قرار گیرد.

عاملی تصریح کرد: نمایش آلاچیق‌ها و تولیدات عشایر اولویت اساسی است که در این جشنواره باید مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: این جشنواره باید با پرچم جمهوری اسلامی ایران وزین شود تا زیبابی خاصی به جشنواره بخشیده شود.

امام جمعه اردبیل گفت: صدا و سیما و خبرنگاران و خبرگزاری‌ها نقش اساسی در اطلاع‌رسانی و تبلیغات کوچ عشایر دارند و باید این جشنواره به صورت ویژه با پوشش خبری استانی و ملی و بین‌المللی مبنای کار قرار داده شود.

عاملی افزود: عشایر استان ظرفیت بالایی دارند و باید این ظرفیت‌ها به شکل همه‌جانبه معرفی شود و در این زمینه دستگاه‌های مربوطه باید برنامه‌های هدفمندی داشته باشند.

وی بیان کرد: مسابقات اسب‌سواری و مسابقات سنتی باید در این جشنواره گنجانده شود.

عاملی با اشاره به تلاش دشمنان برای ایجاد ناامیدی در بین مردم اظهار کرد: باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود شور و نشاط خاصی در بین مردم ایجاد شود چرا که این شور و نشاط تمام نقشه‌های دشمنان را خنثی می‌کند.

زیرساخت‌های گردشگری عشایر در اردبیل فراهم می‌شود

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل  هماهنگی برگزاری جشنواره کوچ عشایر در در اردبیل اظهار داشت: یکی از اولویت‌های اساسی میراث فرهنگی فراهم‌سازی زیرساخت‌های گردشگری عشایر در اردبیل است و در این زمینه میراث فرهنگی با همکاری دستگاه‌های مربوطه برنامه ویژه‌ای دارد.

نادر فلاحی با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره کوچ عشایر در دشت مغان گفت: میراث فرهنگی آمادگی لازم را دارد تا با همکاری دستگاه‌های مربوطه این جشنواره را برگزار کند.

وی با اشاره به تاکیدات امام جمعه اردبیل مبنی بر ویژه برگزار کردن این جشنواره تصریح کرد: میراث فرهنگی با تمام توان در راستای برگزاری هر چه بهتر این جشنواره ملی تلاش می‌کند.

فلاحی افزود: جشنواره کوچ عشایر ظرفیت خوبی برای معرفی توانمندی عشایر دشت مغان است و ظرفیت بالایی دارد و اسکان عشایران و خدمات‌دهی به گردشگران در آلاچیق وجود دارد که در تلاش هستیم با راه‌اندازی این آلاچیق‌ها گردشگران زیادی را جذب کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: با توجه به این که دشت مغان زیبایی‌های خاصی دارد و گردشگری بسیار مهم است در این راستا برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم گردشگران زیادی را از کشورهای خارجی از جمله آذربایجان را جذب کنیم.

مسابقه اسب‌دوانی در دشت مغان برگزار می‌شود

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز بیان کرد: همزمان با جشنواره کوچ عشایر مسابقه اسب‌دوانی در دشت مغان برگزار می‌شود و این مسابقه به صورت ملی در نظر گرفته شده است.

بهرام آقاخانی با اشاره به این که درصدد هستیم اسیب‌سواران عشایر حرفه‌ای را در این مسابقات شرکت دهیم بیان کرد: این مسابقات با هیجان و شور حال حاضر در منطقه برگزار خواهد شد.

وی از آمادگی اداره کل ورزش و جوانان استان برای برگزاری مسابقات سنتی از جمله تیر و کمان خبر داد و بیان کرد: برنامه‌ریزی شده تا این مسابقات به صورت باشکوه برگزار شود.

مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل نیز از آمادگی صدا و سیمای استان برای پخش زنده این جشنواره خبر داد و گفت: صدا و سیما از تمام ظرفیت‌ خود برای تبلیغ و اطلاع‌رسانی این رویداد بزررگ استفاده می‌کند.

علی ملااحمدی بیان کرد: مستندسازی کوچ عشایر مبنای کار قراد دارد و اکیپ‌های تولیدی خبری در این جشنواره حضور می‌یابند و این جشنواره را به صورت ملی و استانی اطلاع‌رسانی می‌کند.

وی از تبلیغ و اطلاع‌رسانی کوچ عشایر خبر داد و گفت: این جشنواره فرصت مناسبی است تا ظرفیت‌های گردشگری دشت عشایر را به همگان معرفی کنیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل نیز تصریح کرد: زیرساخت‌های گردشگری به طور کامل در دشت مغان فراهم می‌شود و دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند شرایط لازم را برای برگزاری جشنواره فراهم کنند.

بهروز ندایی بیان کرد: نهمین جشنواره کوچ عشایر برگزار می‌شود و همه استان‌ها حضور می‌یابند و تلاش داریم ظرفیت‌های استان به به همگان معرفی کنیم.

وی افزود: تمهیدات لازم برای حضور میهمانان در این جشنواره فراهم می‌شود تا به صورت ویژه این جشنواره برگزار می‌شود و برنامه‌های مختلفی در حاشیه این جشنواره در نظر گرفته شده است.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز