تصاویر|فیلم|مقالات|صوت|گفتگو|گزارش|جستجو|آرشیو|گوناگون|اخبارویژه
صفحه نخست| جهان| ایران| تبریز| اردبیل| مشگین شهر| بیله سوار| پارس آباد| خلخال| کوثر| نمین| نیر| گرمی| سرعین
آخرین اخبار
اخبار > کاندیداها از دادن وعده‌های دروغ پرهیز کنند،


کد خبر: ٢٨١٣٧ تاریخ انتشار:1398/11/19 | ٠٧:٥٩ تعداد بازدید: ...

امام جمعه اردبیل:

کاندیداها از دادن وعده‌های دروغ پرهیز کنند،

امام جمعه اردبیل گفت: کاندیداها از دادن وعده‌های خارج از توان و تبلیغات با هزینه‌های نامتعارف پرهیز کنند.

به گزارش سبلان نیوز  ، آیت الله حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل در خصوص راهکارهای تشخیص اصلحیت کاندیداهای مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: موضوع اول در این باب پرهیز از هزینه‌های نامتعارف و بحث دوم خودداری از وعده مخصوصاً وعده‌های خارج از توان است.

وی دادن وعده‌های خارج از توان را خیانت و نفاق دانست و به بیان مصادیق و نمونه‌هایی از این وعده‌ها پرداخت و عنوان کرد: کاندیدا در مقام وعده می‌گوید بخش شما را شهر می‌کنم، در حالی که این در اختیار او نیست. برای شما سد می سازم، کارخانه می‌دهم. فرزندان شما را استخدام می‌کنم. وزیر را به این منطقه می آورم. معوقات بانکی شما را مورد عفو قرار می‌دهم. برای شما دانشگاه می آورم. برای محله شما سالن ورزشی می زنم. بدهی‌های مالیاتی شما را صفر می‌کنم. به شما مسئولیت می‌دهم. برای شما نمایندگی می‌گیرم. از این معلوم می‌شود که آنها بسیار بسیار پرزور هستند!

امام جمعه اردبیل ادامه داد: معنی این وعده‌ها اگر درست باشد، این است که آن کاندیدا کار اصلی را که تصویب قانون مترقی و مطالبه برای دستیابی به قانون برتر است را رها کرده و تبدیل می‌شود به دلال و اگر این وعده‌ها دروغ باشد، به گناه کبیره افتاده است. تمام گناهان در یک اتاقند و کلید آن دروغ است. از رسول خدا (ص) روایت شده: دروغ از ربا بالاتر است.

وی افزود: وقتی کاندیدا دروغ می‌گوید معلوم می‌شود قصد خلف وعده دارد و خلف وعده خود گناه قطعی دیگری است. وقتی به وی گفته می‌شود این چه وعده‌هایی است که به مردم می‌دهی؟ در حالی که می‌دانی که عملی نمی‌شود، می‌گوید وعده که گناه نیست. وعده می‌دهیم، شد شد، نشد می‌گوئیم مسئولان نگذاشتند؟ در حالی که طبق نظر متخصصین، شروط ابتدایی مثل شروط ضمن عقد لازم الوفا است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: خلف وعده از اوصاف شیطان است و باعث می‌شود انسان در آخرت در شکل شیطان محشور شود. همچنین از بعضی آیات استفاده می‌شود که خلف وعده انسان را منافق می‌کند.

وی گفت: چهارمین مصیبت این وعده دادن‌ها از بین بردن حقوق است چون بسیاری از این وعده‌ها ملازم با اضاعه حقوق دیگران است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل ادامه داد: معنای پنجم این وعده‌ها ابطال نظام شایسته سالاری است. وقتی کاندیدایی وعده داده که فلانی و فلانی را مسئولیت خواهد داد، سر وزیر را کچل می‌کند تا پای مسئولیت را امضا کند. اگر کسی در این باب تحقیق کند که کشور چه آسیبی دیده باید خون بگرید. این مورد از مصادیق بارز بی عدالتی است. من از اهالی محترم استان می‌خواهم تا نگاه کنند، هر نماینده که بیشترین عزل و نصب را کرده و بیشترین اعوان و انصار را در بین مسئولین دارد، به او رأی ندهند و الا به خدا، پیامبر و خون شهدا خیانت کرده‌اید.

عاملی ضمن تاکید بر اینکه کاندیداها از دادن وعده‌های دروغ پرهیز کنند، خاطر نشان کرد: حاصل اینکه کاندیدا نباید وعده بدهد، چه قادر باشد چه غیر قادر. اگر قادر نباشد شیاد، کلاه بردار، حقه باز و شیطان است و اگر قادر است، خود را مدیون می‌کند و کسی که خود را مدیون می‌کند حریت ندارد. فردا ملت را هم مدیون می‌کند و قطعاً فردا از جیب ملت می‌دزدد.

سهیم شدن انقلاب اسلامی در تولید دانش جهانی

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها عنوان کرد: شأن و شرف یک ملت و کسب نمره قابل قبول آن بسته به اموری است که با توجه به شرایط موجود و آزمون‌های مختلف کسب می‌شود و انقلاب اسلامی در حد اعلا توانسته آن را برای ملت ما و کشور عزیزمان هدیه کند.

وی به تبیین این امور و شاخصه‌های مدنظر پرداخت و گفت: از جمله شاخصه‌های تقدم یک ملت، داشتن نهضت علمی، پیشرفت‌های علمی، ارتقا بنیه علمی کشور و سهیم شدن در تولید دانش جهانی است.

عاملی ادامه داد: برخورداری از حاکمیت ملی و استقلال سیاسی از دیگر شاخصه‌های مهم انقلاب است. یعنی ملت خودش برای خودش، کشورش و سرنوشتش تصمیم بگیرد و هیچ دولت و قدرت خارجی امکان سلب اراده ملت را نداشته باشد. یعنی مثلاً کشور مجبور نشود از سر اضطرار یک قرارداد بنیان کن را امضا کند یا با فشار خارجی تن به تجزیه بخشی از کشور بدهد همچنانکه این فاجعه بارها و بارها در زمان قاجار و پهلوی اول و دوم اتفاق افتاد.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: در زمان شاه، کشور ما را ایالت ۵۱ آمریکا نام نهاده بودند. بعضی کشورها، کشور تابع و پیرو هستند و حتماً باید به قدرتی تکیه کنند. کشورهای ذره و میکروسکوپی این گونه هستند. در روزگار ما کشورها به دو قسم تقسیم شده‌اند فرمانده و فرمانبر ارباب و رعیت و قسم سومی وجود ندارد.

ایران کشوری پیشتاز در شکست طلسم شعار «نه شرقی، نه غربی»

عاملی ادامه داد: تا به حال هیچ کشور جهان سومی نتوانسته شعار نه شرقی و نه غربی سر بدهد. ایران این طلسم را شکست. استکبار جهانی ملت‌ها را به شدت از این گونه استقلال سیاسی می‌ترساند و هزینه این گونه شعارها را آن قدر بالا می‌برد که هیچکس چنین آرزویی را به مخیله خود راه ندهد.

وی عنوان کرد: از دیگر تأثیر گذاری‌های انقلاب‌های مهم تأثیرگذاری در عرصه بین المللی است. بعد از انقلاب اسلامی حضور ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی، بالا رفتن وزن سیاسی و حفظ غرور ملی در سطح جهانی باعث شده روی کشور ما حساب باز کنند. غرور ملی در سطح جهانی حفظ شده و ملت ما برای دیگر ملت‌ها الگو شده است. سردار سلیمانی نماد با عظمت این شاخصه بزرگ بود.

امام جمعه اردبیل یادآور شد: اعتلا و اقتدار اقتصادی و استقلال اقتصادی نیز از شاخصه‌های مهم انقلاب بزرگ مردمی است. در حال حاضر با توجه به تحریمی که اوباما در حق آن گفت در تاریخ بی نظیر است و با توجه به حضور آمریکا در تمام بانک‌های بین المللی و حضور این کشور در مرزهای ایران جهت کنترل ورود و خروج کالاها و با توجه به عقوبت‌های سنگینی که وزارت خزانه داری آمریکا برای متعاملین با ایران وضع می‌کند و با توجه به تحریم بانک مرکزی ایران که در تاریخ بی نظیر و مصداق بزرگ تروریسم دولتی است باید گفت ایران در این چهل سال، در عرصه اقتصادی کاری بی نظیر کرده است.

عاملی با بیان اینکه برخورداری بصیرت و آگاهی در برابر توطئه‌های دشمن بسیار ضروری است، افزود: بدون بصیرت، چنین توطئه‌هایی کل کشور را در معرض فنا، زوال و ذلت قرار می‌دهد. امپراطوری رسانه‌ای دشمن چندین دهه است روی ملت ما کار می‌کند اما موفق نشده است.

وی به شاخصه داشتن روحیه حماسی، ظلم ستیزی، مقاومت، داشتن ذائقه شهادت طلبی، عدم انفعال، استقامت در برابر زورگویی‌ها و قلدری‌های بین المللی و اعتماد به نفس در انقلاب نیز اشاره کرد و افزود: ملت باید دل و جرأت داشته باشد و نترسد و در جنگ اراده‌ها مضطرب نشود و از این جهت انقلاب اسلامی فوق العاده عمل کرده است.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تیلیغات در سبلان نیوز

اینجا محل تبلیغ شما است.

سبلان نیوز